Zamknij

Brytyjski szczep koronawirusa dotarł do Polski. Czy zwiększy umieralność?

21.01.2021
Aktualizacja: 21.01.2021 10:20
Koronawirus: nowy szczep w Polsce
fot. Shutterstock

Wszystko wskazuje na to, że brytyjska mutacja koronawirusa dotarła do Polski. Szczep został wykryty u chorego w województwie małopolskim.

  • O tym, że brytyjski szczep został wykryty w Polsce poinformowało Laboratorium genXone na Twitterze.

Laboratorium genXone poinformowało na Twitterze, że zidentyfikowało brytyjski szczep u chorego z województwa małopolskiego. We wpisie wyjaśniono, że niebezpieczny szczep znaleziono w próbce pobranej od pacjenta z województwa małopolskiego.

Laboratorium genXone to podpoznańskie ośrodek, specjalizujący się w sekwencjonowaniu nanoporowym NGS (ang. next generation sequencing) oraz diagnostyce medycznej. W pandemii wykonuje też testy w kierunku COVID-19.

Brytyjski szczep koronawirusa jest groźniejszy

Według badań brytyjska mutacja jest o 50 do 70 proc. bardziej zaraźliwa niż pierwotny koronawirus i występuje w sześciu obszarach geograficznych. Według danych WHO brytyjski wariant koronawirusa dotarł do co najmniej 60 państw i terytoriów. Co więcej, rozprzestrzenia się też szybciej niż znana dotychczas odmiana.

O wykryciu w Wielkiej Brytanii nowego wariantu wirusa SARS-CoV-2 poinformował 14 grudnia brytyjski minister zdrowia Matt Hancock. Przekazał wówczas, że odnotowano ponad 6 tys. zakażeń nową odmianą, głównie w południowej i południowo-wschodniej Anglii. Hancock dodał, że nie wydaje się, by nowy wariant koronawirusa powodował poważniejszy przebieg choroby i nie miał reagować na opracowane już szczepionki przeciwko COVID-19.

Na początku tygodnia czołowy ekspert i dyrektor WHO ds. sytuacji nadzwyczajnych Mike Ryan zapowiedział, że oczekuje się, iż "bardzo szybko" na świecie będzie dochodzić do 100 tys. zgonów tygodniowo w związku z COVID-19.

Nowy szczep koronawirusa: czym się charakteryzuje?

Eksperci ds. Zdrowia w Wielkiej Brytanii i USA stwierdzili, że szczep najprawdopodobniej zakaża łatwiej niż inne, ale nie ma jeszcze twardych dowodów, że powoduje więcej zgonów.

Naukowcy wciąż badają i analizują to, czy nowy szczep koronawirusa stanowi zwiększone zagrożenie dla zdrowia ludzi i czy szczepionki COVID-19 będą skuteczne w walce z nim. Obecnie jest jednak za wcześnie, aby wyciągać wnioski.

Źródło: TOK FM, bmj.com