Czy szczepionka na koronawirusa będzie szybciej? Komentuje znany immunolog

13.05.2020
Aktualizacja: 09.09.2020 14:27
Anthony Fauci wypowiedział się o szczepionce.
fot. East News

Anthony Fauci – kluczowy ekspert USA w dziedzinie wirusologii – wypowiedział się na wtorkowym kongresie o powstawaniu szczepionki na koronawirusa SARS-CoV-2. Ostrzegł, że „może upłynąć trochę czasu”, zanim taka szczepionka powstanie.

  • Według cenionego immunologa, Antoniego Fauci, opracowanie szczepionka na koronawirusa SABS-CoV-2, może potrwać dłużej, niż szacowano.
  • Anthony Fauci zaznacza, że obecnie trwają prace nad wieloma szczepionkami, co oznacza, że najprawdopobniej powstanie ich więcej niż jedna.

Fauci to czołowy amerykański  immunolog, powszechnie szanowany nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale i na świecie jako kluczowy ekspert w dziedzinie wirusologii, w tym - HIV/AIDS. Na wtorkowym kongresie ostrzegł, że "może upłynąć trochę czasu", zanim opracowana zostanie szczepionka na koronawirusa

Szczepionka na koronawirusa: kiedy naprawdę powstanie? Odpowiada immunolog

Immunolog twierdzi, że "przesadą" byłoby myśleć, że szczepionka na koronawirusa będzie gotowa przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego. Eksperci szacowali na początku pandemii, że minie ok. 18 miesięcy, zanim opracowana zostanie szczepionka.

Podkreślił też, że skoro szczepionki na koronawirusa nie ma i nie będzie w najbliższej przyszłości, należy się skupić na sprawdzonych praktykach ograniczania ryzyka.

Zaznaczył, że trwają prace nad wieloma potencjalnymi szczepionkami. Możliwe, że powstanie więcej niż jedna. – Mamy wielu kandydatów i liczymy, że będzie wielu zwycięzców. Innymi słowy – oddajemy kilka strzałów na bramkę – poinformował Anthony Fauci.

Immunolog przestrzegł też przed zbyt szybkim otwieraniem poszczególnych stanów i miast. Podczas wtorkowej rozmowy senator Patty Murray zapytała Fauciego, co by się stało, gdyby władze nie trzymały się zaleceń ekspertów medycznych i pomimo ich sprzeciwów otworzyły swoje społeczności. – Konsekwencje mogłyby być naprawdę poważne – odparł Fauci.

Immunolog obawia się, że obecny spadek statystyk pozwoli rządzącym uwierzyć, że zagrożenie minęło, ale według niego, to nieprawda. – Obawiam się, że będziemy obserwować małe skoki, które zamienią się w ogniska epidemiczne – stwierdził.

Źródło: o2.pl