Samobójcy – niedostrzegalne ofiary koronawirusa

03.08.2020
Aktualizacja: 03.08.2020 09:56
COVID-19: samobójstwa wywołane przez koronawirusa.
fot. Shutterstock

Naukowcy w Stanach Zjednoczonych i innych krajach zaczęli badać wpływ pandemii COVID-19 na zdrowie psychiczne. Według szacunków bezrobocie, ataki paniki i samotność mogą przewidywać przyszłe samobójstwa. Czy rzeczywiście czeka nas wzrost samobójstw na całym świecie? 

  • Naukowcy ocenili wyszukiwania online dotyczące samobójstw i czynników ryzyka samobójstwa we wczesnej fazie pandemii.
  • Naukowcy odkryli dramatyczny wzrost (w niektórych przypadkach w tysiącach) wyszukiwanych w Google haseł związanych z trudnościami finansowymi - np. „Straciłem pracę”, „bezrobocie” i „urlop”.

Naukowcy z Columbia University Irving Medical Center przyjrzeli się wyszukiwaniom w Google. Okazało się, że w marcu i kwietniu gwałtownie wzrosła liczba wyszukiwań informacji  o trudnościach finansowych i pomocy. Wyniki zostały opublikowane online w „PLOS One”. 

Biorąc pod uwagę że problemy finansowe są silnie powiązane ze śmiertelnością w wyniku samobójstwa, naukowcy obawiają się, że ten wynik może przewidywać przyszły wzrost liczby zgonów z powodu samobójstw.

– Skala wzrostu wyszukiwań w Google związanych z trudnościami finansowymi i pomocą w przypadku katastrof w pierwszych miesiącach pandemii była bardzo wysoka, więc to odkrycie jest wyjątkowo niepokojące – mówi dr Madelyn Gould, profesor epidemiologii na Uniwersytecie w Nowym Yorku i główny autor badania.

Przeczytaj: Polscy mężczyźni w czołówce samobójstw w Europie. WHO alarmuje

Pandemia i samobójstwa

Naukowcy w Stanach Zjednoczonych i innych krajach zaczęli badać wpływ pandemii COVID-19 na zdrowie psychiczne. Powiązano zachowania wyszukiwarek Google z zachowaniami samobójczymi, więc w obecnym badaniu naukowcy ocenili wyszukiwania online dotyczące samobójstw  we wczesnej fazie pandemii i wpływu na zdrowie psychiczne w dłuższej perspektywie.

Naukowcy wykorzystali algorytm do analizy danych trendów Google od 3 marca 2019 r. do 18 kwietnia 2020 r. Następnie zidentyfikowali proporcjonalne zmiany w czasie w wyszukiwaniach 18 terminów związanych z samobójstwem i znanymi czynnikami ryzyka samobójstwa.

– Nie mieliśmy jasnej hipotezy dotyczącej tego, czy w tym okresie nastąpi wzrost zapytań związanych z samobójstwami, ale spodziewaliśmy się narodowego poczucia wspólnoty podczas pandemii, która może złagodzić zachowania samobójcze w krótkim okresie – mówi Emily Halford, analityczka danych i pierwsza autorka badania.

Naukowcy odkryli dramatyczny wzrost (w niektórych przypadkach w tysiącach) wyszukiwanych w Google haseł związanych z trudnościami finansowymi - np. „Straciłem pracę”, „bezrobocie” i „urlop”.

Odsetek zapytań związanych z depresją był nieco wyższy niż w okresie przedpandemicznym i umiarkowanie wyższy w przypadku ataku paniki.

– Wygląda na to, że poszczególne osoby borykają się z natychmiastowym stresem związanym z utratą pracy, izolacją i zwracają się o pomoc do instytucji kryzysowych. Co więcej, wpływ tych czynników na zachowania samobójcze jeszcze się nie ujawnił – mówi Gould.

– Generalnie depresja może się rozwinąć dłużej, podczas gdy ataki paniki są bardziej bezpośrednią reakcją na utratę pracy i konieczność radzenia sobie z emocjonalnie naładowanymi wydarzeniami pośród społecznej izolacji pandemii – dodał.

Należy dodać, że wyszukiwania terminów związanych z samotnością były również znacząco wyższe we wczesnym okresie pandemii w porównaniu z rokiem poprzednim.

Gould dodaje, że dystans społeczny jest jednym z podstawowych środków wdrożonych w celu spowolnienia rozprzestrzeniania się koronawirusa – takie podejście może mieć szkodliwe skutki uboczne, takie jak samotność i zaostrzenie istniejących wcześniej chorób psychicznych, które są znanymi czynnikami ryzyka samobójstwa.

Naukowcy twierdzą, że w świetle przewidywanego nasilenia się kryzysów samobójczych ważne będzie zapewnienie ciągłej dostępności usług zdrowia psychicznego w późniejszych etapach pandemii.

– Obecne odkrycia dają nam wgląd w to, jak ludzie radzili sobie z bezpośrednimi emocjonalnymi i finansowymi skutkami pandemii – mówi Gould. – Mamy nadzieję, że dostęp do tej usługi kryzysowej może zmniejszyć ryzyko samobójstwa wśród osób, które wpisały w Google hasła związane z kryzysem psychicznym – dodał.

Sam wpływ na zachowania samobójcze i zgony jest trudny do oszacowania ze względu na opóźnienie w dostępności danych dotyczących śmiertelności.

Wcześniejsze badania sugerują, że wskaźniki samobójstw często spadają bezpośrednio po klęskach narodowych, ale mogą też wzrosnąć kilka miesięcy później, jak było to np.: po pandemii grypy z 1918 r. i wybuchu SARS 2003 w Hongkongu.

Źródło: medicalxpress.com