Zobacz, co ze skórą twarzy może zrobić noszenie maseczki i izolacja

27.04.2020
Aktualizacja: 27.04.2020 14:26
Noszenie maseczek o stan skóry.
fot. Shutterstock

Rzadziej się malujesz, nie wystawiasz twarzy na działanie słońca, poświęcasz więcej czasu na domowe maseczki, a mimo to twoja skóra twarzy nie wygląda dobrze? Jest bardzo sucha, pojawia się na niej trądzik i wągry. Okazuje się, że rzadsze przebywanie na zewnątrz oraz noszenie maseczek bardzo źle wpływają na to, co dzieje się z twarzą. Jak temu zaradzić? – odpowiada lek. Natalia Ossowska - Kreft, dermatolog i ekspert portalu ZnanyLekarz.

Wiktoria Dróżka: Czy noszenie maseczki i izolacja – rzadsze wychodzenie z domu może pogorszyć stan naszej skóry na twarzy?

Lek. Natalia Ossowska - Kreft: Od kilku tygodni rzadziej wychodzimy z domu, a na zewnątrz nosimy na twarzy maseczki ochronne. Jest to sytuacja bardzo niekorzystna dla naszej skóry. Maseczki, szczególnie te mocno przylegające, mogą powodować mechaniczne uszkodzenia skóry – otarcia, odgniecenia, nadżerki, a także spowodować zaostrzenie istniejących problemów ze skórą. Nierzadko zdarzają się też sytuacje, że następuje wysyp intensywnych zmian skórnych u osób, które do tej pory nie miały problemów z cerą. Rzadsze wychodzenie z domu może natomiast sprawić, że skóra będzie gorzej dotleniona i pozbawiona blasku.

Która maseczka jest lepsza dla naszej skóry – bawełniana czy chirurgiczna?

Na ulicach i w sklepach możemy zaobserwować przechodniów noszących różnorodne maseczki – od profesjonalnych FFP3, poprzez chirurgiczne, do zrobionych własnoręcznie, bawełnianych. Z pewnością dla skóry najgorsze są te pierwsze, zrobione ze sztucznych materiałów i silnie przylegające do twarzy. Najkorzystniej dla skóry twarzy byłoby używać maseczki bawełniane, najlepiej w jasnych kolorach, ponieważ ciemne barwniki mogą wywoływać reakcje alergiczne o typie kontaktowym. Warto też pamiętać o regularnym praniu i dezynfekcji maseczki, aby nie doprowadzić do nadmiernego namnażania mikroorganizmów w obrębie materiału.

Zakrywanie części twarzy maseczką sprawia, że nie dociera powietrze, skóra częściowo nie oddycha. Czy to może wywołać trądzik?

Pod maseczką ochronną zmieniają się warunki, w jakich przebywa nasza skóra. Robi się ciepło i wilgotno, co stanowi idealne warunki do namnażania się drobnoustrojów i bakterii z rodzaju Propionibacterium acnes i Staphyloccoccus epidermidis oraz drożdżaków z rodzaju Malassezia spp. Sama maseczka działa, jak okluzja, utrudniając oddychanie skóry i powodując zaczopowanie ujść mieszków włosowych. Powstający w ten sposób trądzik nosi nazwę mechanicznego i może występować u pacjentów, którzy już wcześniej mieli problemy z cerą, ale także u tych, którzy nigdy trądziku nie mieli. Warto pamiętać, aby tego typu zmian skórnych nie bagatelizować, ponieważ mogą utrzymywać się nawet po zakończeniu noszenia maseczek oraz powodować powstawanie nieestetycznych blizn i przebarwień, tylko jak najszybciej wdrożyć odpowiednie leczenie potrądzikowe/trądzikowe dobrane przez dermatologa.

Co jeszcze może dziać się ze skórą?

Noszenie na twarzy maseczki ochronnej, szczególnie przez wiele godzin, może powodować różnorodne problemy ze skórą – powstanie lub zaostrzenie już istniejącego trądziku, łojotokowego zapalenia skóry, atopowego zapalenia skóry lub, u mężczyzn, zapalenia mieszków włosowych brody. Niesie ryzyko mechanicznych podrażnień lub rozwoju alergii kontaktowej.

Jednak wśród wszystkich wad maseczek widzę też pewną korzyść. Maseczka ochronna noszona na dworze zmniejsza ilość promieni UV docierających do skóry, zmniejszając ryzyko fotodermatoz, powstawania przebarwień posłonecznych oraz fotostarzenia.

Jak zadbać o skórę w czasie kwarantanny? Czy wprowadzić inne, nowe rytuały?

Czas kwarantanny może być fantastycznym okresem dla wprowadzenia nowych rytuałów pielęgnacyjnych i zadbania o swoją skórę. Mamy dla siebie więcej czasu, może więc nauczymy się wykonywać odmładzający masaż, poćwiczymy jogę twarzy, lub po zdjęciu maseczki ochronnej nałożymy tę kosmetyczną? Jeżeli chodzi o codzienną pielęgnację skóry, to przypominam o regularnym oczyszczaniu i nawilżaniu skóry, ale przestrzegam przed nagłym wprowadzaniem zbyt wielu nowych produktów, co może się skończyć powstaniem podrażnień lub reakcji alergicznych.

Proponuję, żeby pod maseczką ochronną nie stosować makijażu, tylko lekki krem nawilżający z filtrem UV. Na noc, aby dodać skórze blasku, możemy zastosować produkty z wit. C lub delikatnymi retinoidami, należy jednak je odstawić, jeżeli na skórze pojawią się otarcia spowodowane maseczką. W takim przypadku warto zastosować jeden z dostępnych w aptece bez recepty kremów ułatwiających gojenie, zawierających cynk, jony miedzi, sukralfat lub pantenol.