Zamknij

Zakażeni koronawirusem po raz drugi mogą infekować innych

03.12.2020 10:21

Jest coraz więcej dowodów na to, że można zostać ponownie zakażonym wirusem SARS-CoV-2. Potwierdzają to nowe przypadki chorych, u których wystąpiło drugie zakażenie innym szczepem wirusa. To niestety może także świadczyć o tym, że chorzy mogą ponownie infekować innych ludzi. 

Piotr Molecki/East News
fot. Piotr Molecki/East News

Zakażeni koronawirusem po raz drugi mogą infekować innych. Z analizy hiszpańskich naukowców wynika, że osoby, które zostały zakażone wirusem SARS-CoV-2 po raz drugi mogą infekować innych. Mogą też przechodzić COVID-19 w sposób cięższy, niż przy pierwszej infekcji.

Madryccy naukowcy wskazali w oświadczeniu, że dotychczas nie posiadali wiedzy, by osoba zakażona SARS-CoV-2 po raz drugi miała ''duży potencjał'' związany z zakażaniem otoczenia.

Można ponownie zachorować i ponownie zarażać

Badanie dotyczy przypadku hiszpańskiej pacjentki, która przebyła COVID-19 w kwietniu i w październiku. Kobieta nie znajdowała się w grupie ryzyka. Zespół kierowany przez Dario Garcię de Viedmę odnotował, że drugie zakażenie było znacznie poważniejsze dla pacjentki. Była ona leczona szpitalnie.

Hiszpańscy badacze wskazali, że szczep koronawirusa, który doprowadził do ponownego zachorowania kobiety na COVID-19, nie był obecny w jej organizmie w kwietniu, gdy doszło do pierwszej infekcji. Ponieważ kobieta została zakażona innym szczepem wirusa, na którego nie miała odporności, to mogła być ponownie zakaźna dla otoczenia.

ZOBACZ: Ponowne zakażenie koronawirusem może przebiegać ciężej

Jak wskazali w komunikacie naukowcy, badanie pacjentki z Madrytu jest jednym z najbardziej kompleksowych, które dotychczas przeprowadzono i opisano w związku z ponownym zakażeniem koronawirusem. Podobnych przypadków na świecie było dotychczas zaledwie 27.

Wnioski hiszpańskich naukowców pokrywają się z opublikowanym w październiku przez tygodnik ''Lancet'' przypadkiem 25-letniego Amerykanina, u którego ponowne zakażenie nastąpiło po 48 dniach od potwierdzenia testem pierwszej infekcji. Badania wykazały, że ponownej infekcji nie wywołał szczep odpowiedzialny za pierwszą infekcję, a przebieg drugiego zakażenia był cięższy oraz wymagał hospitalizacji.

Źródło: PAP