Koronawirus: wysypka i inne problemy skórne mogą wskazywać na COVID-19

23.04.2020
Aktualizacja: 24.04.2020 12:34
Koronawirus a problemy skórne.
fot. Shutterstock

Czy koronawirus może wywołać problemy skórne? Lekarze zaobserwowali, że pogorszony stan skóry ma związek z COVID-19. Według dermatologów do nowych objawów skórnych zaliczyć można przebarwienia, czerwone krostki, pokrzywkę lub wysypkę przypominającą odrę. 

Koronawirus a problemy skórne: nowe objawy

Coraz większa liczba dermatologów leczących podejrzanych i potwierdzonych pacjentów - z dodatnim wynikiem na koronawirusa - twierdzi, że skóra to rodzaj „okna” na to, co może się dziać w ciele chorego na COVID-19.

Pod koniec marca włoscy lekarze opublikowali serię przypadków sygnalizujących objawy skórne u zarażonych koronawirusem. W badaniu jeden na pięciu pacjentów miało problem ze skórą, najczęściej była to czerwona wysypka lub wysypka przypominająca ul.

Zdaniem dr Mishy Rosenbach, profesora dermatologii  na University of Pennsylvania, na stopach chorych na COVID-19, można również zobaczyć obszary odmrożone, zwykle są to czerwone lub fioletowe przebarwienia. Rosenbach powiedział, że do tej pory zaobserwowano je głównie u dzieci i młodych dorosłych, czyli osób, które przechodzą tę chorobę bezobjawowo lub mają łagodne objawy. Dla pewności należy jednak zbadać więcej przypadków.

Zgłaszano również przypadki chorób skóry, takich jak wysypka przypominająca odrę lub pokrzywka, ale tego rodzaju zmiany są również często obserwowane przy reakcjach na leki lub w innych infekcjach wirusowych. Lekarz podkreśla, że są to rzeczywiście częste wysypki, „wydaje się, że nie jest to pomocny wzór”, co oznacza, że lekarzom trudniej jest stwierdzić, czy winą jest koronawirus, czy może coś innego. 

Objawy częściej związane z koronawirusem obejmują gorączkę, problemy z górnymi drogami oddechowymi, takie jak kaszel i zmęczenie. Ale w niektórych przypadkach zaobserwowano bardziej nietypowe objawy, takie jak utrata smaku, problemy z nerkami i krzepnięcie krwi. Eksperci sugerują, że krzepnięcie krwi może być powiązane właśnie z problemami skórnymi. Pojawia się wtedy fioletowopowłokowe przebarwienie skóry.

Dr Joanna Harp, dermatolog z Weill Cornell Medicine, która jest na pierwszej linii walki z nowym wirusem, widząc krytycznie chorych pacjentów na COVID-19, widziała u pacjentów wiele zmian skórnych, takich jak: ciemnego koloru wysypki, niektóre ze śmiercią komórek skóry, na ramionach, nogach i pośladkach.

„Nie wiadomo jeszcze, co powoduje tendencję do krzepnięcia u tych pacjentów, ale istnieją pewne sugestie, że wirus może nadmiernie stymulować układ odpornościowy u niektórych pacjentów”, powiedziała dr Harp. „I ta nadgorliwa odpowiedź immunologiczna może w jakiś sposób wywołać tendencję do krzepnięcia krwi”.

Źródło: abcnews.go.com