Zamknij

Na rynek wchodzi nowy test. Wykrywa COVID-19 już w 10 sekund

12.01.2021
Aktualizacja: 12.01.2021 09:40
Nowy test na COVID-19
fot. Shutterstock

Mamy dobre wieści ze świata medycyny. Na łamach prestiżowego pisma "Advanced Materials" zespół z Carnegie Mellon University opisał test, który szybciej niż poprzednie wykrywa przeciwciała związane z infekcją koronawirusem.

  • Nowy test wykrywa przeciwciała błyskawicznie – w zaledwie w 10 sekund.
  • Wykrywane jest nawet ekstremalnie niskie stężenie przeciwciał.

Nowy test jest oparty na nanomateriałach, które wykrywają przeciwciała skierowane przeciw dwóm antygenom koronawirusa. W ten sposób może zidentyfikować infekcję, a także ocenić reakcję pacjenta na szczepienie.

Na łamach pisma "Advanced Materials" zespół z Carnegie Mellon University opisał test, który bardzo szybko wykrywa dwa przeciwciała związane z infekcją koronawirusem - skierowane przeciw białku spike S1 oraz przeciw należącej do niego tzw. domenie wiążącej receptor (RBD). Wystarczy zaledwie 5 mikrolitrów krwi i czas od 10 do 12 sekund.

Detekcja następuje w trakcie elektrochemicznej reakcji zachodzącej w ręcznym urządzeniu opartym na technologii mikroprzepływowej. Wyniki niemal natychmiast przesyłane są do smartfona.

Nowa technologia w teście na COVID-19

- Wykorzystaliśmy najnowsze osiągnięcia w dziedzinie materiałów i wytwarzania, np. trójwymiarowy druk nanocząstek, aby stworzyć urządzenie, które szybko wykrywa przeciwciała związane z Covid-19 - mówi prof. Rahul Panat, współautor nowego testu.

Naukowcy z wykorzystaniem druku aerozolowego stworzyli złote mikroelektrody o nierównej - i dzięki temu dużej powierzchni. To pozwoliło umiejscowić na nich znaczną ilość wirusowych antygenów. To zaś oznacza szybką i precyzyjną detekcję łączących się z antygenami przeciwciał.

Test ma znikomy poziom błędów, ponieważ łączenie przeciwciał z antygenami działa bardzo wybiórczo. Można go wykorzystać nie tylko do wykrywania choroby. - Ponieważ nasza technika pozwala ocenić immunologiczną odpowiedź na szczepienie, może być bardzo przydatna w obecnym czasie - podkreśla prof. Panat.

Naukowcy zapewniają też, że technikę tę można zastosować do wykrywania przeciwciał związanych z infekcjami innymi wirusami, np. Ebola, HIV czy Zika.

Źródło: PAP