WHO przyznaje, że nie mamy żadnej skutecznej metody leczenia COVID-19

14.05.2020
Aktualizacja: 14.05.2020 18:56
Koronawirus: nie ma żadnej metody leczenia COVID-19
fot. Shutterstock

Przedstawiciele Światowej Organizacji Zdrowia dochodzą do wniosku, że koronawirus SARS-CoV-2 najprawdopodobniej zostanie z nami na dobre. W najnowszym komunikacie dotyczącym COVID-19 przyznali, że do tej pory nie wynaleziono żadnej skutecznej terapii przeciwko chorobie.

  • Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała, że obecnie nie ma żadnej skutecznej terapii przeciwko COVID-19.
  • WHO: ciągle nie wiemy, jak skutecznie walczyć z koronawirusem.
  • WHO podkreśliło, że koronawirusy są bardzo „trudnymi wirusami”, dlatego na razie nie można mówić o wyprodukowaniu szczepionki.

Na całym świecie trwają prace nad wyprodukowaniem szczepionki lub leku przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. Jednak przedstawiciele WHO na konferencji prasowej 12 maja stwierdzili, że nadal nie ma żadnych obiecujących metod walki z koronawirusem SARS-CoV-2.  Podczas spotkania rzeczniczka WHO Margaret Harris poinformowała, że aktualnie wszystkie prace związane z koronawirusem są na wczesnym etapie.

– Mamy potencjalnie pozytywne informacje, musimy jednak zebrać więcej danych, żeby być w 100% pewni co do skuteczności terapii – wyjaśniła. 

Lek na koronawirusa: kiedy będzie dostępny?

Dane kliniczne opublikowane w ubiegłym miesiącu na temat remdesiwiru (leku przeciwirusowego) budziły nadzieję, że leczenie nim może być skuteczne. Jednak lekarze od chorób zakaźnych uważają, że tym lekiem nie należy leczyć COVID-19.

O wiele więcej nadziei dają wyniki badań dotyczących kombinacji różnych leków przeciwwirusowych. Na przykład, wyniki badania przeprowadzonego w tym miesiącu w Hongkongu wykazały, że połączenie trzech leków przeciwwirusowych pomogło złagodzić objawy u pacjentów z COVID-19 i szybko zmniejszyło ilość wirusa w ich ciałach.

W badaniu wzięło udział 127 pacjentów, porównywano tych, którzy otrzymywali lek złożony, składający się z leku przeciw HIV, lopinawiru z rytonawirem, rybawiryny przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby oraz interferonu beta stosowanego w stwardnieniu rozsianym, z grupą kontrolną, która otrzymała wyłącznie lek przeciw HIV.

WHO podkreśliło jednak, że koronawirusy są bardzo „trudnymi wirusami”, dlatego na razie nie można mówić o wyprodukowaniu szczepionki. Opracowywanych jest ponad 100 potencjalnych szczepionek COVID-19, w tym kilka w badaniach klinicznych. Przedstawiciele WHO jeszcze w kwietniu podkreślali, że wyprodukowanie szczepionki potrwa co najmniej 12 miesięcy.

Źródło: firstpost.com, Reuters