Ekspert: tropienie kontaktów osób zakażonych koronawirusem nie działa

16.10.2020 16:42
PIOTR DZIURMAN/REPORTER
fot. PIOTR DZIURMAN/REPORTER

Włoscy eksperci twierdzą, że tropienie kontaktów osób zakażonych nie działa, a poszczególne regiony Włoch mogą utracić kontrolę nad szerzeniem się wirusa. Sytuację określa się jako "bardzo poważną". Dlaczego covidowe śledztwa nie są już tak skuteczne, jak kiedyś?

Doradca Ministerstwa Zdrowia do spraw kryzysu na tle pandemii Walter Ricciardi powiedział, że lokalne oddziały służby zdrowia "nie są już w stanie tropić kontaktów" zakażonych. Zatem cała ta strategia hamowania wirusa, zdaniem eksperta, nie działa.

Koronawirus: tropienie kontaktów jest już nieskuteczne

Walter Ricciardi twierdzi, że epidemiczne śledztwa mające na celu wyszukiwanie osób, z którymi mogła kontaktować się osoba zakażona i tropienie źródeł zakażeń są już nieskuteczne, bo aktywnych ognisk koronawirusa we Włoszech są tysiące.

- Sytuacja jest bardzo poważna, regiony są coraz bliższe utraty kontroli nad zakażeniami - oświadczył specjalista od spraw higieny i medycyny prewencyjnej oraz doradca ministra zdrowia Roberto Speranzy.

Speranzy zaznaczył, że tropienie kontaktów nie działa "ani manualnie, ani technologicznie", czyli przez specjalną telefoniczną aplikację, którą zainstalowało ponad 8 mln mieszkańców Włoch. 

Natomiast Ricciardi stwierdził, że brak skuteczności w śledzeniu kontaktów może być związany nie tylko ze zwiększeniem się ilości ognisk koronawirusa, ale także brakiem lub też opóźnieniem we wzmocnieniu funkcjonowania oddziałów prewencji w lokalnej służbie zdrowia.

W środę we Włoszech odnotowano 7332 przypadki nowych zakażeń SARS-CoV-2. To rekord, tylu zakażonych w ciągu doby nie było tam od początku epidemii.

ZOBACZ TAKŻE: Na tropie koronawirusa – jak wygląda śledztwo wirusologów i epidemiologów? 

Źródło: PAP