Płukanie ust w obliczu COVID-19. Ta prosta czynność ma nowe znaczenie

20.10.2020
Aktualizacja: 21.10.2020 14:37
Płukanie ust w obliczu COVID-19. Ta prosta czynność ma nowe znaczenie
fot. Shutterstock

Czy płyn do płukania ust może pomóc w zwalczaniu koronawirusa? Najnowsze odkrycia naukowców z Penn State College of Medicine w Stanach Zjednoczonych pokazują, że jest to możliwe. Okazuje się, że niektóre płyny do płukania ust mogą wywoływać inaktywację wirusa SARS-CoV-2. 

  • Płyny do płukania ust ochroni przed COVID-19? Specjaliści pokazują zaskakujące dowody
  • Badanie wykazało, że wybrane płyny do płukania ust zmniejszają ilość wirusa w jamie ustnej po infekcji. W ten sposób mogą pomóc w ograniczeniu rozprzestrzeniania się SARS-CoV-2.

Craig Meyers, wybitny profesor mikrobiologii i immunologii oraz położnictwa i ginekologii, kierował grupą lekarzy i naukowców, którzy przetestowali kilka płynów do jamy ustnej i nosogardzieli w warunkach laboratoryjnych pod kątem zdolności do inaktywacji ludzkich koronawirusów, które mają podobną strukturę do SARS-CoV- 2. Oceniane produkty obejmują 1% roztwór szamponu dla dzieci, słoiczek neti do nawadniania nosa, środki do czyszczenia jamy ustnej z nadtlenkiem i płyny do płukania ust.

Naukowcy odkryli, że kilka płukanek nosa i jamy ustnej wykazują właściwości neutralizacjące ludzkiego koronawirusa, co sugeruje, że produkty te mogą mieć potencjał zmniejszania ilości wirusa rozprzestrzeniającego się przez osoby, u których wykryto COVID-19.

„Podczas gdy czekamy na opracowanie szczepionki, potrzebne są metody ograniczenia przenoszenia wirusa. Testowane przez nas produkty są łatwo dostępne i często są częścią codziennych czynności” – podkreśla Meyers.

Meyers i współpracownicy wykorzystali test do odtworzenia interakcji wirusa w jamie nosowej i ustnej z płukankami i płynami do płukania ust. Jama nosowa i ustna są głównymi punktami przenikania i przenoszenia ludzkich koronawirusów. Roztwory zawierające szczep ludzkiego koronawirusa, który stanowił łatwo dostępną i podobną genetycznie alternatywę dla SARS-CoV-2, potraktowali roztworami szamponów dla dzieci, różnymi płynami antyseptycznymi nadtlenkowymi i różnymi markami płynów do płukania ust. Pozwolili roztworom na interakcję z wirusem przez 30 sekund, minutę i dwie minuty, po czym rozcieńczono roztwory, aby zapobiec dalszej inaktywacji wirusa.

Aby zmierzyć, ile wirusów zostało zinaktywowanych, naukowcy umieścili rozcieńczone roztwory w kontakcie z hodowanymi komórkami ludzkimi. Policzyli, ile komórek pozostało przy życiu po kilku dniach ekspozycji na roztwór wirusa i wykorzystali tę liczbę do obliczenia ilości ludzkiego koronawirusa, który został zdezaktywowany w wyniku narażenia na testowany płyn do płukania jamy ustnej lub płyn do płukania jamy ustnej. Następnie wyniki zostały opublikowane w „Journal of Medical Virology”.

Wyniki były zaskakujące. 1% roztwór szamponu dla dzieci, który jest często stosowany do płukania zatok, po dwuminutowym kontakcie zinaktywował ponad 99,9% ludzkiego koronawirusa. Kilka produktów do płukania jamy ustnej i gardła było również skutecznych Wiele z nich inaktywowało ponad 99,9% wirusa już po 30 sekundach kontaktu, a niektóre inaktywowały 99,99% wirusa po 30 sekundach.

Według Meyersa, wyniki z płynami do płukania ust są obiecujące i uzupełniają wyniki badania pokazującego, że niektóre rodzaje płukanek jamy ustnej mogą inaktywować SARS-CoV-2 w podobnych warunkach eksperymentalnych.

Oprócz oceny roztworów przy dłuższym czasie kontaktu, badali produkty dostępne bez recepty i płukanki nosa, które nie były oceniane w innym badaniu. Meyers powiedział, że następnym krokiem do poszerzenia tych wyników jest zaprojektowanie i przeprowadzenie badań klinicznych oceniających, czy produkty takie jak płyny do płukania ust mogą skutecznie zmniejszyć wiremię u pacjentów z COVID-19.

„Osoby, które uzyskały pozytywny wynik testu na obecność COVID-19 i wrócą do domu na kwarantannę, mogą prawdopodobnie przenieść wirusa na tych, z którymi mieszkają” – podkreślił naukowiec. „W przypadku niektórych zawodów, w tym dentystów i innych pracowników służby zdrowia, istnieje ciągłe ryzyko narażenia. Potrzebne są badania kliniczne, aby określić, czy te produkty mogą zmniejszyć liczbę wirusów COVID-19 u pacjentów z zakażeniem wirusem  lub osób wykonujących zawody wysokiego ryzyka, które mogą się rozprzestrzeniać podczas mówienia i kaszlu lub kichanie. Nawet jeśli zastosowanie tych rozwiązań mogłoby zmniejszyć transmisję o 50%, miałoby to duży wpływ ” – dodał. 

Przyszłe badania mogą obejmować dalsze badania produktów, które nieaktywne ludzkie koronawirusy i jakie konkretne składniki w testowanych roztworach inaktywują wirusa.

Źródło: medicalxpress.com