Teorie spiskowe mogły wpłynąć na dynamikę pandemii

06.10.2020
Aktualizacja: 06.10.2020 13:00
Brazil Photo Press/SplashNews.com/East News
fot. Brazil Photo Press/SplashNews.com/East News

Podczas gdy większości europejskich krajów udało się w miarę sprawnie opanować pierwszą falę koronawirusa, w USA sytuacja całkowicie wymknęła się spod kontroli. Jednym z powodów może być powszechna wiara w teorie spiskowe - ostrzegają naukowcy.

Wiara w teorie spiskowe w Stanach Zjednoczonych jest bardzo silna. Wielu Amerykanów uważa, że Centra Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC) wyolbrzymiają powagę sytuacji, że Chiny stworzyły wirusa w laboratorium, że to spisek koncernów farmaceutycznych. Uczeni z Filadelfii twierdzą, że wiara w spiski mogła przyczynić się do rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Koronawirus to spisek?

Naukowcy z Annenberg Public Policy Centre (APPC) na Uniwersytecie Pensylwanii przeprowadzili ankiety na temat popularnych teorii spiskowych na reprezentatywnej grupie 1050 osób w marcu i ponownie 840 w lipcu.

W marcu 28% respondentów uważało, że wirus jest bronią biologiczną stworzoną przez chiński rząd. W lipcu liczba ta wzrosła do 37%.

W marcu 24% podejrzewało, że CDC wyolbrzymia powagę COVID-19, żeby zaszkodzić reelekcji prezydenta Donalda Trumpa. W lipcu uważało tak już 32%.

W marcu 15%, wierzyło, że przemysł farmaceutyczny stworzył nową chorobę, żeby zwiększyć sprzedaż leków, a docelowo wejść na rynek ze szczepionką. W lipcu liczba ta wzrosła do 17%.

Wyniki opublikowano w "Social Science & Medicine".

Koronawirus - czy istnieje?

Autorzy badania twierdzą, że wiara w spiski, mogła przyczynić się do ignorowania zaleceń władz, a tym samym - do rozprzestrzenia się koronawirusa. Zwracają również uwagę na fakt, że wiara w teorie spiskowe jest silniejsza wśród osób należących do mniejszości rasowych i etnicznych, co, zdaniem uczonych, jest niepokojącym odkryciem, ponieważ liczba zgonów z powodu COVID-19 jest nieproporcjonalnie wysoka wśród mniejszości w USA. Badanie wykazało również, że liberałowie częściej nosili maseczki ochronne niż konserwatyści. 

Istotę teorii spiskowych wyjaśniła Kathleen Hall Jamieson, współautor badania. "Teorie spiskowe trudno zastąpić, ponieważ dostarczają one wyjaśnień nie w pełni zrozumiałych zdarzeń, takich jak obecna pandemia" - tłumaczyła.

Z badań opublikowanych w "American Journal of Tropical Medicine and Hygiene", wynika, że z powodu mitów na temat koronawirusa, tylko w trzech pierwszych miesiącach pandemii, zmarło co najmniej 800 osób, czyli tyle, co podczas całej pandemii SARS w latach 2002-2003!

Natomiast niemieccy naukowcy z Uniwersytetu Ruhry w Bochum, wykazali, że w krajach, w których zalecenia sanitarne są słabiej przestrzegane, w ciągu dwóch miesięcy pandemii (czerwiec-sierpień) odnotowano aż 13 razy większy wzrost zgonów.

Ku przestrodze.

Źródło: medicalnewstoday.com