Zamknij

Koronawirus w USA był już w połowie grudnia

02.12.2020 08:16
Koronawirus w USA
fot. Shutterstock

Koronawirus w USA był już w połowie grudnia - potwierdziło amerykańskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób. Tak wynika z analizy próbek krwi, przekazanych przez Czerwony Krzyż.

Koronawirus w USA był wcześniej, niż dotychczas uważano. Choć pierwszy przypadek koronawirusa SARS-CoV-2 w Stanach Zjednoczonych oficjalnie potwierdzono testami PCR w połowie stycznia 2020 r., to najnowsze badania wykazały, że ludzie chorowali już w miesiąc wcześniej.

Koronawirus w USA - kiedy dotarł?

Koronawirus w USA pojawił się przynajmniej miesiąc wcześniej, niż przypuszczano. Oficjalnie pierwszy przypadek koronawirusa w USA zdiagnozowano 19 stycznia 2020 r. Natomiast pierwszą ofiarą śmiertelną był pacjent, który zmarł 6 lutego w Santa Clara w Kalifornii. Dziś wiadomo już, że chronologia była inna.

Choć w maju 2020 naukowcy z Uniwersytetu Stanforda wykluczyli obecność koronawirusa w USA w 2019 roku - takie wnioski wysnuli po przebadaniu 1700 wymazów z nosa i gardła, pobranych między 31 października a 31 grudnia 2019 r. w Stanford Health Care - niektórzy eksperci podejrzewali, że koronawirus w USA mógł być wcześniej, niż wynika z oficjalnych statystyk.

W czerwcu 2020 "Los Angeles Times" donosił o 40 tajemniczych zgonach w Kalifornii. W tamtym momencie próbki pobrane od pacjentów czekały na decyzję CDC odnośnie testów na koronawirusa. Dr Deirdre Amaro, patolog sądowy w biurze szeryfa hrabstwa Shasta, 29 stycznia 2020 r., z powodu nietypowych zgonów kilkorga dzieci, zwołała nawet specjalne spotkanie przedstawicielami władz okręgowych i szpitalnych. W pewnym momencie ktoś stwierdził, że to był „zły rok” dla przeważnie niegroźnego wirusa RSV.

Koronawirus w USA w 2019 roku

Już w połowie grudnia niektórzy Amerykanie zakażeni byli koronawirusem SARS-CoV-2 - poinformowało właśnie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC).

Badanie, którego wyniki opublikowano w poniedziałek, wykazało obecność wirusa w 106 z 7389 pobrań krwi dla Czerwonego Krzyża w dziewięciu stanach w okresie między 13 grudnia 2019 roku, a 17 stycznia 2020 roku. Czerwony Krzyż przekazał próbki CDC do testów serologicznych. Próbki pochodzą zarówno z Zachodniego Wybrzeża, jak i Wschodniego, ze stanów: Waszyngton, Oregon i Kalifornia, Connecticut, Iowa, Massachusetts, Michigan, Rhode Island i Wisconsin.

Stany Zjednoczone są najbardziej dotkniętym epidemią krajem świata. Zgodnie z danymi Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore na COVID-19 do końca listopada zmarło ponad 270 tys. Amerykanów, a ponad 13 mln testów dało wynik pozytywny.

Źródło: PAP