Polacy łagodniej niż Włosi przechodzą COVID-19?

12.10.2020 12:18
Koronawirus
fot. Shutterstock

Polacy mogą łagodniej przechodzić COVID-19 niż Włosi, Francuzi, Anglicy, Hiszpanie. Sprawdź dlaczego.

COVID-19 może przebiegać bezobjawowo, umiarkowanie lub prowadzić do zespołu ostrej niewydolności oddechowej (ARDS). Jedna z hipotez głosi, że przebieg choroby może być związany ze szczepieniami w dzieciństwie.

COVID-19 a szczepionka na gruźlicę

W trakcie pandemii koronawirusa zaobserwowano spore różnice pomiędzy przebiegiem COVID-19 w poszczególnych krajach. We Włoszech, Francji, Anglii, Hiszpanii, Belgii, USA odsetek ciężkiego przebiegu choroby jest wyraźnie wyższy niż w Danii, Japonii, Korei Płd. oraz krajach nadbałtyckich. Mianownikiem wspólnym dla krajów z łagodniejszym przebiegiem jest powszechna profilaktyka gruźlicy.

Na przełomie marca i kwietnia 2020 roku zarejestrowano w Niderlandach, USA, Egipcie i Australii pięć badań klinicznych, których celem jest określenie znaczenia szczepienia przeciw gruźlicy (BCG) w ochronie przed zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 oraz ewentualnego wpływu na przebieg COVID-19.

Wątek ten postanowili sprawdzić naukowcy z Uniwersytetu Rzeszowskiego, pod kierownictwem dr hab. n. med. Hanny Czajki, prof. UR.

Polskie badania BCG a COVID-19

"Z uwagi na to, że w Polsce szczepienia BCG były prowadzone powszechnie i obowiązkowo od lat 50-tych XX w. do roku 2006, a następnie zostały ograniczone do jednej dawki szczepionki podawanej w pierwszej dobie życia, celowym wydaje się zbadanie wpływu tej profilaktyki na zachorowania na COVID-19 w naszym kraju" - czytamy w liście zaadresowanym przez Uniwersytet Rzeszowski do pracowników ochrony zdrowia w Polsce. Grupa ta została wybrana ze względu na największą styczność z koronawirusem SARS-CoV-2.

Nazwa polskiego badania to: "Wielośrodkowe, randomizowane, prowadzone metodą podwójnie ślepej próby badanie fazy III z grupą kontrolną przyjmującą placebo, oceniające wpływ szczepień przeciw gruźlicy na zapadalność i przebieg zakażeń wirusem SARS-CoV-2 wśród pracowników ochrony zdrowia w Polsce podczas pandemii COVID-19". Bierze w nich udział ok. 1 tys. pracowników ochrony zdrowia - lekarze, pielęgniarki, położne, ratownicy, elektroradiolodzy, fizjoterapeuci, dietetycy, salowe - w wieku 25+.

Koordynatorem badania jest Uniwersytet Rzeszowski, a w skład konsorcjum naukowego wchodzą również: Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Szpital św. Ludwika w Krakowie, Szpital im. S. Żeromskiego w Krakowie, Szpital Bielański w Warszawie i Szpital Praski w Warszawie.

Wyniki poznamy w przyszłym roku.

Źródło: ur.edu.pl