Zamknij

Koronawirus w Polsce: liczba zachorowań, zalecenia. RAPORT 21.10.2021

21.10.2021
Aktualizacja: 21.10.2021 10:21
Koronawirus w Polsce
fot. Shutterstock

Ile osób w Polsce jest zarażonych koronawirusem SARS-CoV-2? Ile osób choruje na COVID-19? Tutaj znajdziesz bieżące informacje dotyczące sytuacji epidemiologicznej w Polsce. Raport specjalny.

Hospitalizowane są osoby z objawami sugerującymi chorobę COVID-19 lub chorujących na tę chorobę, natomiast kwarantannie domowej są poddane osoby zdrowe, u których istnieje uzasadnione podejrzenie zarażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Jeśli u osób objętych kwarantanną zakażenie nie zostanie potwierdzone, inspekcja sanitarna ma prawo do zakończenia kwarantanny. Decyzję tę podejmuje inspektor sanitarny na podstawie całego wywiadu epidemicznego, swojej wiedzy i konsultacji z ekspertami.

Ważne!

W przypadku kwarantanny zaleconej przez inspektora sanitarnego, pacjent może taką decyzję tę dostarczyć pracodawcy. Dokument ten będzie podstawą do wypłaty świadczeń z tytułu choroby (wynagrodzenia chorobowego i zasiłku chorobowego) na ogólnych zasadach. Jeśli decyzja inspektora dotyczy dziecka, to rodzic może wystąpić o zasiłek opiekuńczy. O kwarantannie może także zadecydować lekarz.

Ważne!

Służby sanitarne w Polsce proszę o zachowanie spokoju i stosowanie się do zaleceń dotyczących profilaktyki zakażeń koronawirusem.

Koronawirus w Polsce: chorzy – co o nich wiemy?

W Polsce potwierdzono 51 przypadków koronawirusa:

1. Pacjent pierwszy (zero) hospitalizowany w szpitalu w Zielonej Górze, zakażenie potwierdzono 4 marca. Mężczyzna przyjechał autobusem z Niemiec.

2 i 3. Małżeństwo po 60-tce, które wróciło z Włoch. Przebywają w szpitalu w Szczecinie, ich stan jest dobry. Zakażenie potwierdzono 6 marca.

4. Mężczyzna 26-letni, który wrócił z Wielkiej Brytanii. Zakażenie wirusem potwierdzono u niego 6 marca. Przebywa w szpitalu we Wrocławiu.

5. Kobieta ,,w sile wieku'', która podróżowała autobusem z Niemiec wraz z pacjentem zero. Koronawirusa potwierdzono u kobiety 6 marca. 

6. Mężczyzna, który podróżowała autobusem z Niemiec wraz z pacjentem zero, nie jest obywatelem Polski, ale hospitalizowany jest w szpitalu w Ostródzie. Zakażenie wirusem potwierdzono 7 marca. 

7. Mężczyzna ,,w sile wieku'', przebywa w szpitalu w Ostródzie, jego stan jest dobry. Zakażenie potwierdzono 8 marca.

8. Kobieta ,,w sile wieku'', która trafiła do szpitala z objawami zakażenia koronawirusem z domowej kwarantanny. Zakażenie potwierdzono 8 marca, przebywa w szpitalu w Raciborzu.

9. Hiszpanka ,,w sile wieku'', która przyleciała do Polski samolotem z Niemiec. Przebywa w szpitalu w Warszawie, zakażenie potwierdzono 8 marca.

10. Młody mężczyzna, który przyleciał do Polski samolotem z Włoch. Zakażenie potwierdzono 8 marca, przebywa w Warszawie.

11.  Starszy mężczyzna w stanie ciężkim, u którego stwierdzono zakażenie koronawirusem 8 marca. Przebywa na oddziale zakaźnym w szpitalu we Wrocławiu. Mężczyzna nie wyjeżdżał za granicę, zakaził się po kontakcie z bliską osobą, która przyjechała ze Stanów Zjednoczonych i jest obecnie hospitalizowana za granicą.

12. Ponad 60-letni pacjent przebywa w szpitalu w Krakowie. W ostatnim czasie przebywał w północnych Włoszech. Jego stan jest dobry, stabilny. Zakażenie koronawirusem potwierdzono u niego 9 marca.

13, 14 i 15. Trzy osoby, u których zakażenie wirusem potwierdzono 9 marca. Przebywają w szpitalu w Raciborzu, ich stan jest stabilny.  

16. Osoba zakażona, u której potwierdzono koronawirusa 9 marca, przebywa w szpitalu we Wrocławiu. To 74-letnia kobieta, jej stan jest poważny. Ona miała kontakt z osobą, która przyjechała ze Stanów Zjednoczonych (obecnie jest ona hospitalizowana za granicą). Jest rodzinnie powiązana z innym pacjent przebywającym również w szpitalu we Wrocławiu. 

17. W poznańskim szpitalu przebywa kobieta w średnim wieku, u której potwierdzono zakażenie koronawirusem. Stan pacjentki jest ciężki. Ma ona objawy zapalenia płuc o bardzo ciężkim przebiegu klinicznym, jest podłączona do respiratora i w stanie śpiączki farmakologicznej. Zakażenie potwierdzono 9 marca. EDIT: Władze Poznania poinformowały w czwartek 12.03.2020 r., że pacjentka zmarła. Opieką objęto jej całą rodzinę. Wszystkie osoby są poddane kwarantannie. 

18. Chory leżący w szpitalu w Warszawie. Wcześniej przebywał w północnych Włoszech. Jego stan zdrowia oceniany jest jako stabilny. 

19. i 20. Dwie osoby leżą w szpitalu w Cieszynie. Ich stan zdrowia jest stabilny. Mężczyzna przyjechał z Niemiec, był poddany kwarantannie. Natomiast kobieta miała z nim kontakt po jego powrocie do kraju.

21. Osoba, u której potwierdzono zarażenie koronawirusem, obecnie przebywa w kwarantannie domowej, bo ma małe siedmiomiesięczne dziecko. To osoba z województwa dolnośląskiego, powiązana rodzinnie z innymi chorymi hospitalizowanymi w szpitalu we Wrocławiu. To młoda osoba, jej stan lekarze oceniają jako bardzo dobry. 

22. Pacjent przebywa w szpitalu w Bełżycach, w województwie lubelskim. To osoba w wieku pomiędzy 50-60 lat. Jest w stanie ciężkim, proces oddechowy wspomagany jest przez respirator - tak powiedział o stanie  zdrowia pacjenta wojewoda lubelski. 

23. Młody mężczyzna z woj. mazowieckiego. Jest hospitalizowany w szpitalu w Warszawie. Czuje się dobrze. Pacjent jest synem wójta gminy Nadarzyn; jego rodzice poddali się kwarantannie domowej.

24. Kobieta z woj. podkarpackiego (Łańcut) w sile wieku. Jej stan jest dobry. 

25. Kobieta z woj. lubelskiego w sile wieku. Jej stan jest oceniany jako bardzo ciężki. Chora zaraziła się od syna, który wrócił niedawno z Wielkiej Brytanii. 

26. Dziecko z województwa śląskiego (Cieszyn), jest w stanie dobrym.

27. Młoda kobieta z województwa łódzkiego (Łódź). O jej przypadku poinformowano 11 marca. 

28. Kolejną zarażoną osobą jest kobieta z województwa wielkopolskiego, leży w szpitalu w Poznaniu. Jej stan zdrowia jest oceniany jako dobry. 

29. Pacjentem jest mężczyzna z województwa opolskiego (Opole). Jego stan zdrowia jest dobry. 

30. i 31. To dwie kobiety z Ostródy (woj. warmińsko-mazurskiego). Obie panie czują się dobrze. 

32. i 33. To dwa nowe przypadki zarażenia w województwie dolnośląskim. Pacjentami szpitala we Wrocławiu zostało dwóch mężczyzn. - Jeden jest w młodym wieku, drugi jest w wieku średnim. Ich stan zdrowia jest dobry - powiadomiła rzeczniczka Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego Urszula Małecka. 

34. 7 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Potwierdzone wyniki dotyczą: dwóch osób z woj. podkarpackiego (Leżajsk), jednej osoby z w woj. lubelskiego (Lublin), jednej osoby z woj. dolnośląskiego (Wrocław) i trzech osób z woj. łódzkiego (Łódź). 

35. Trzy nowe przypadki zakażenia koronawirusem. Wyniki dotyczą: dwóch osób z woj. zachodniopomorskiego (Szczecin), jednej osoby z w woj. mazowieckiego (Warszawa).

Ważne!

Każda osoba wjeżdżająca do Polski autobusem lub przylatująca samolotem, musi wypełnić Kartę Lokalizacyjną. Musi w niej podać namiary na siebie, w tym gdzie mieszka lub gdzie się zatrzyma (w przypadku cudzoziemców). W ten sposób, w przypadku potwierdzenia zakażenia wirusem SARS-CoV-2, łatwiej będzie służbom sanitarnym dotrzeć do zagrożonych zarażeniem osób.

Laboratoria, które wykonują badania w kierunku koronawirusa

W Polsce badania w kierunku koronawirusa wykonuje 13 laboratoriów:

 • NIZP-PZH,
 • Wojewódzki Szpital Zakaźny w Warszawie,
 • Wojewódzki Specjalistyczny Szpital im. Biegańskiego w Łodzi,
 • Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Olsztynie,
 • Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna we Wrocławiu,
 • Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gdańsku,
 • Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie,
 • Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gorzowie Wielkopolskim,
 • Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Katowicach,
 • Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kielcach,
 • Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Łodzi,
 • Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Poznaniu,
 • Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Lublinie.

Do 11.03.2020 w Polsce przebadano 2234 próbek, z czego 2187 dało wynik negatywny, a 47 próbek było pozytywnych. 

Jak postępować w przypadku podejrzenia zarażenia koronawirusem?

Jeśli w ciągu ostatnich 14 dni byłeś w miejscu, gdzie występuje koronawirus i zaobserwowałeś u siebie objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem, to: bezzwłocznie powiadom telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną właściwą dla twojego miejsca zamieszkania lub – w przypadku nasilonych objawów zadzwoń pod numer alarmowy 112 lub zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego.

infolinia nfz
fot.

Jeśli masz poważne, uzasadnione podejrzenie, że możesz być zarażony (zarażona), ale nie masz objawów choroby, unikaj kontaktu z innymi osobami, aby nie doszło do rozprzestrzeniania się wirusa. WSZELKIE wątpliwości dotyczących stanu zdrowia wyjaśniaj telefonicznie lub online. Nie idź do przychodni (chyba, że zostaniesz o to poproszony w określonym terminie) ani do szpitala bez wcześniejszego uzgodnienia, gdzie masz się zgłosić. Stosuj się do zaleceń służb medycznych.

Koronawirus a osoby nieubezpieczone

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, m.in. w wiadomości na Twitterze, że wszystkie osoby, w tym nieubezpieczone, będę w uzasadnionych przypadkach bezpłatnie diagnozowane w kierunku zarażenia koronawirusem. W przypadku zachorowania na COVID-19 leczenie osób nieubezpieczonych będzie realizowane ze środków publicznych.

Koronawirus – jak uniknąć zakażenia SARS-CoV-2?

Koronawirus SARS-CoV-2 przenosi się drogą kropelkową, np. podczas kaszlu czy wydychania powietrza. Kropelki z wirusem wydostają się z organizmu nosiciela i lądują na przedmiotach lub powierzchniach znajdujących się wokół chorego. Aby uniknąć zarażenia koronawirusem warto pamiętać o poniższych zaleceniach.

 1. Myj często ręce wodą z mydłem lub środkiem odkażającym na bazie alkoholu.
 2. Unikaj dotykania rękami oczu, nosa i ust.
 3. Zasłaniaj usta i nos zgietym ramieniem lub jednorazową chusteczką kiedy kaszlesz lub kichasz. Następnie wyrzuć chusteczkę do kosza i umyj oraz zdezynfekuj dłonie.
 4. Unikaj kontaktu z osobami chorymi – zachowaj odległość przynajmniej na jeden metr.

Jak prawidłowo myć ręce?

 1. Zwilż ręce ciepłą wodą. Nałóż mydło w płynie w zagłębienie dłoni.
 2. Namydl obydwie wewnętrzne powierzchnie dłoni.
 3. Spleć palce i namydl je.
 4. Namydl kciuk jednej dłoni drugą ręką, a następnie zmień dłonie.
 5. Namydl wierzch jednej dłoni wnętrzem drugiej dłoni, a następnie zmień dłonie.
 6. Namydl obydwa nadgarstki.
 7. Spłucz starannie dłonie, żeby usunąć mydło. Wysusz je starannie.

Ważne!

Myj dłonie co najmniej 30 sekund!

shutterstock_1635244774_jak myc rece
fot.

Jakie są objawy choroby wywołanej przez koronowirusa SARS-CoV-2?

Choroba wywołana przez koronawirusa COVID-19 może objawiać się wysoką gorączką (powyżej 38 st. C), suchym kaszlem oraz ogólnym zmęczeniem. Dodatkowo mogą pojawić się: ból gardła, głowy i mięśni, katar, biegunka oraz trudności z oddychaniem. Wstępne rozpoznanie choroby jest o tyle trudne, że objawy nie są specyficzne i mogą sugerować inną, poważną chorobę górnych dróg oddechowych – grypę. Dlatego ważnym kryterium w diagnozie jest pobyt pacjenta w ciągu ostatnich 14 dni w krajach, gdzie pojawiły się zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 lub kontakt z osobami w przypadku których ryzyko zarażenia jest bardzo wysokie.

"Okres inkubacji choroby" to czas od momentu zarażenia wirusem do wystąpienie objawów choroby. Szacuje się, że w przypadku tego typu koronawirusa to około 14 dni, najczęściej około 5 dni.

Czy należy nosić maseczki jako ochronę przed koronawirusem?

Światowa Organizacja Zdrowie (WHO), jak i służby sanitarne w Polsce, polecają stosowanie maseczek tylko w trzech przypadkach:

 • osobom, u których pojawiły się objawy sugerujące zakażenie koronawirusem,
 • osobom przewlekle chorym zaliczanym do grup ryzyka z podwyższonym ryzykiem zarażenia się koronawirusem (w ich przypadku przebieg choroby COVID-19 może być znacznie cięższy),
 • opiekunom osób chorych oraz przedstawicielom służb medycznych, udzielającym pomocy osobom chorym.

Ważne!

Osoby zdrowe nie muszę nosić maseczek, zdaniem służb sanitarnych jest to nawet niewskazane.

Wszystkie niezbędne informacje w sprawie koronawirusa możesz otrzymać pod numerem 800 190 590 (infolina NFZ).

WIĘCEJ NA TEMAT:

Źródło: GIS/ PAP/ Ministerstwo Zdrowia