Zamknij

Pies poddany kwarantannie. Czy jest zarażony koronawirusem 2019-nCoV?

28.02.2020
Aktualizacja: 06.11.2020 04:03

W mediach pojawiła się informacja, że w Hongkongu wykryto koronowirusa 2019-nCoV u psa. "To pierwszy potwierdzony przypadek zarażenia u zwierzęcia domowego" – napisała agencja Bloomberg. Dodano, że koronawirusa 2019-nCoV wykryto również u właściciela czworonoga.

Koronawirus u zwierząt: zarażony pies poddany kwarantannie
fot. Shutterstock

Władze z Hongkongu potwierdziły, że rzeczywiście próbki pobrane z jamy nosowej i jamy ustnej psa (nie znana jest jego rasa) dały wynik słabo dodatni na obecność koronawirusa 2019-nCoV. Pies nie ma żadnych objawów powiązanych z chorobą COVID-19. Czy to dowód na zarażenie koronawirusem 2019-nCoV u zwierzęcia domowego? Niekoniecznie. Służby sanitarne z Hongkongu nie są pewne, czy pies rzeczywiście jest zarażony koronawirusem, czy że "słabo dodatni" wynik jest efektem zanieczyszczenia jego pyska i nosa (pies mógł lizać powierzchnię, na której znajdował się wirus).

Zwierzę zostało poddane kwarantannie w ośrodku hodowli zwierząt w Hongkongu w porcie Hongkong-Zhuhai-Makao. Jego stan zdrowia będzie ściśle monitorowany – m.in. będę pobierane kolejne próbki z jego nosa i pyska, aby potwierdzić, czy pies rzeczywiście został zainfekowany wirusem.

Potwierdzono koronawirusa u psa

To pierwszy taki przypadek na świecie. W Hongkongu potwierdzono zakażenie koronawirusem u psa. Eksperci oceniają, że może to być pierwszy przypadek, gdy doszło do przeniesienia wirusa z zarażonego człowieka na zwierzę.

Przy czym poinformowano, że zwierzę zostanie zwrócone właścicielowi, gdy wyniki testu będą ujemne. W innym przypadku zwierzę będzie poddane dalszej kwarantannie.

Jednocześnie władze Hongkongu zaleciły, aby poddawać 14-dniowej kwarantannie zwierzęta osób, które zostały zarażone koronawirusem i wykazują objawy choroby COVID-19.

Władze z Hongkongu podkreślają, że nie ma dowodów na to, że zwierzęta domowe mogą być zarażone COVID-19 lub mogą być źródłem infekcji dla ludzi. Jednocześnie przypominają o konieczności zachowania higieny i dokładnego umycia rąk mydłem lub środkiem dezynfekującym po kontakcie ze zwierzętami. W przypadku pojawienia się u zwierzęcia niepokojących objawów, należy skontaktować się z weterynarzem.

loader

WIĘCEJ NA TEMAT KORONAWIRUSA:

Źródło: news.gov.hk