Zamknij

Koronawirus u psów i kotów. Dwa czynniki zwiększają ryzyko zakażenia

07.05.2021 16:37
East News
fot. East News

Wiadomo już, że psy i koty mogą zarazić się koronawirusem. Mogą też mieć objawy infekcji. Naukowcy z Brazylii postanowili sprawdzić, jak często właściciele zakażają zwierzęta w obrębie jednego gospodarstwa domowego. Wyodrębnili też dwa czynniki, które zwiększają ryzyko infekcji SARS-CoV-2 u psów i kotów.

Naukowcy z Instytutu Chorób Zakaźnych w Rio de Janeiro oraz innych brazylijskich ośrodków sprawdzili, jak często psy i koty zarażają się od ludzi i co temu sprzyja.

Zbadali zwierzęta domowe - koty i psy mieszkające z zakażonymi koronawirusem właścicielami. 

Zwierzęta domowe mogą zarazić się koronawirusem od właścicieli

Badanie było prowadzone w okresie od maja do października 2020 roku. Naukowcy przebadali w tym czasie 29 psów i 10 kotów należących do 21 ochotników, u których potwierdzono zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2.

Wykazano, że dziewięć psów (31 proc. całej badanej grupy) i cztery koty (40 proc.) z 10 domostw (47,6 proc) uległo infekcji SARS-CoV-2.

Co ciekawe, testy wykazywały obecność wirusa u zwierząt od 11 do 51 dni po ujawnieniu się objawów u właścicieli. Trzy psy miały pozytywny wynik dwukrotnie. Tylko u jednego psa i dwóch kotów badacze wykryli neutralizujące wirusa przeciwciała.

U 6 z 13 zakażonych zwierząt rozwinęły się łagodne i odwracalne symptomy zakażenia koronawirusem.

ZOBACZ: 15 osób zakażonych koronawirusem po urodzinach kota. "Pomyślałem, że to żart" 

Te dwa czynniki zwiększają ryzyko zakażenia

Naukowcy podczas badania wyodrębnili dwa czynniki, które zwiększają ryzyko przeniesienia koronawirusa z człowieka na psa lub kota.

Pierwszym jest sterylizacja zwierzęcia, a kolejnym przyzwalanie mu na spanie w łóżku.

Autorzy badania radzą, by w czasie choroby unikać bliskiego kontaktu z domowymi zwierzętami.

Źródło: tvn24.pl