Zamknij

Jak przebiega zakażenie koronawirusem u kotów? Nowe badania

17.12.2020 10:10

Koronawirus u kota przebiega łagodniej niż u ludzi. Zwierzęta też szybciej dochodzą do siebie. Do takich wniosków doszli naukowcy z Łotwy.

Koronawirus u kota
fot. Shutterstock

Uczeni z Łotewskiego Uniwersytetu Przyrodniczego i Technologicznego przebadali na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 130 kotów z gospodarstw domowych i schronisk zwierząt, w których potwierdzono ogniska choroby. Sprawdzili też poziom przeciwciał u zwierząt.

Kilka kotów miało przeciwciała, ale u żadnego z przebadanych zwierząt nie wykryto obecności koronawirusa, pomimo że niektóre z nich zdradzały objawy choroby górnych dróg oddechowych.

- Przeważnie ta infekcja ustępuje samoistnie. Przez 2-3 dni kot ma objawy kliniczne, a potem dość szybko dochodzi do siebie - powiedział Kaspars Kovalenko, dziekan uniwersyteckiego programu weterynaryjnego.

Po raz pierwszy SARS-CoV-2 u kota domowego wykryto w marcu 2020 r. w Belgii. Badania wykazały, że koty w większym stopniu niż inne zwierzęta domowe są podatne na zakażenie koronawirusem, dlatego też należy chronić je przed tym patogenem. Udowodniono też, że koty mogą zarażać się między sobą, ale nie transmitują koronawirusa na człowieka.

Koronawirusem SARS-CoV-2 od ludzi zarażają się także duże koty. Niedawno pisaliśmy o czterech lwach z zoo w Barcelonie, które po kontakcie z zarażonymi opiekunami przeszły pełnoobjawowy COVID-19, choć w łagodnej postaci. W kwietniu pisaliśmy też o tygrysicy z nowojorskiego zoo, która również zaraziła się koronawirusem od opiekunów. Finalnie w ogrodzie zoologicznym w Nowym Jorku potwierdzono koronawirusa u pięciu tygrysów i trzech lwów.

Inne wyjątkowo podatne na zarażenie koronawirusem SARS-CoV-2 zwierzęta to łasicowate, m.in. norki i fretki domowe.

Źródło: foxnews.com