Zamknij

Koronawirus u dzieci. Jak przebiega zakażenie koronawirusem u dzieci?

11.03.2020
Aktualizacja: 08.02.2021 12:39

Zakażenie koronawirusem u dzieci przeważnie przebiega łagodnie, a liczba przypadków jest zaskakująco niska. Jest już jednak w Polsce pierwsze dziecko zarażone koronawirusem. Co nim wiemy?

Koronawirus u dzieci przeważnie przebiega łagodnie
fot. Shutterstock

U dzieci koronawirus SARS-CoV-2 rozpoznawany jest rzadko, a przebieg choroby zazwyczaj jest łagodny. Pierwsze dziecko w Polsce zarażone koronawirusem pochodzi z województwa śląskiego. 

Koronawirus u dzieci - zachorowania

Pomiędzy 6 grudnia 2019 r. a 8 lutego 2020 r. w Chinach odnotowano zaledwie dziewięć przypadków zarażenia koronawirusem SARS-CoV-2 wśród niemowląt. Żadne z nich nie wymagało hospitalizacji na oddziale intensywnej terapii, a przebieg choroby przeważnie był łagodny. Dla porównania: w tym czasie zachorowało ponad 60 tys. dorosłych, a ponad 1300 zmarło.

Z wiekiem odporność organizmu spada, dlatego też w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na koronawirusa naturalnie znajdują się osoby starsze. W kontekście podwyższonego ryzyka zachorowania na choroby zakaźne, przeważnie mówi się jednak o "osobach starszych i dzieciach". Tymczasem liczba przypadków zachorowania na koronawirusa wśród dzieci jest zaskakująco niska, by nie rzec znikoma. Dlaczego?

Koronawirus u dzieci - przebieg choroby

Choć sprawa brzmi tajemniczo, rozwiązanie zagadki może być całkiem proste. Zdaniem Marca Lipsitcha z Harvard School of Public Health, cytowanego przez "Bussiness Insider", zakażenie koronawirusem u dzieci przeważnie przebiega na tyle łagodnie, że rodzice nie zgłaszają się z dziećmi do lekarza i koronawirus nie zostaje rozpoznany. Dlatego też liczba przypadków zachorowań wśród dzieci może być znacznie zaniżona.

Eksperci wskazują na fakt, że różnice w nasileniu objawów między różnymi grupami wiekowymi zaobserwować można też w przypadku innych chorób układu oddechowego. Dla przykładu: z powodu grypy hospitalizowane są rocznie tysiące dzieci, ale ofiary śmiertelne zdarzają się rzadko. Z danych Centers for Disease Control and Prevention wynika, że od 50% do 70% hospitalizacji związanych z grypą występuje u osób w wieku 65+, a od 70% do nawet 85% zgonów zdarza się w tej samej grupie wiekowej.

Podobnie było w przypadku epidemii SARS w latach 2002-2003. Z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że w trakcie epidemii SARS zachorowało ponad 8 tys. osób dorosłych i zmarło 800 osób, podczas gdy wśród dzieci odnotowano zaledwie... 80 przypadków potwierdzonych laboratoryjnie i 55 przypadków podejrzanych.

Co więcej, wskaźnik śmiertelności w najmłodszej grupie wiekowej, czyli u osób do 24. r.ż., wynosił mniej niż 1%, podczas gdy śmiertelność ogółem sięgnęła 9,6%.

loader

Źródło: cnbc.com, bussinessinsider.com