Zamknij

Koronawirus u domownika: jak chronić się przed zakażeniem?

25.11.2020
Aktualizacja: 25.11.2020 11:15

Jeden z domowników ma potwierdzone zakażenie koronawirusem, ale zdecydowaliście, że będzie odbywał kwarantannę w domu? Jeśli pozostali mieszkańcy są zdrowi, powinni wiedzieć, jak chronić się przed zakażeniem. Choć ryzyko ''złapania'' wirusa w domu jest duże, to można je zminimalizować, stosując się do kilku zasad. 

Koronawirus w domu
fot. Shutterstock

Zakażeni koronawirusem często wybierają możliwość odbycia kwarantanny w domu. Zazwyczaj rodziny nie decydują się na wielodniową rozłąkę, chcą być razem, nawet jeśli ryzykują zakażeniem SARS-CoV-2. 

Najlepszą metodą na uniknięcie zakażenia jest odizolowanie chorego w oddzielnym pokoju z łazienką. Prawda jest jednak taka, że niewiele osób może pozwolić sobie na taki luksus. Jak postępować, gdy trzeba korzystać z tych samych pomieszczeń? Jak zminimalizować ryzyko zakażenia koronawirusem, gdy zakażony jest jeden z domowników?

Oto kilka rad, jak minimalizować ryzyko zakażenia koronawirusem w domu:

 1. Osoba zakażona, jeśli to możliwe, powinna przebywać całą dobę, w jednym, dobrze wentylowanym pokoju (z możliwością otwarcia okien lub drzwi), w którym nie przebywają inni domownicy.
 2. Należy zachować możliwie największy dystans między domownikami (odstęp minimum 1,5 metra). Chory nie powinien wchodzić do innych pomieszczeń zwłaszcza wtedy, kiedy ktoś w nich przebywa. Jeśli jest potrzeba, lepiej komunikować się przez telefon.
 3. Kilka razy dziennie trzeba czyścić wszystkie dotykane powierzchnie: blaty, klamki, armatury łazienkowe, toalety, telefony, klawiatury, tablety i stoliki nocne i urządzenia, które są dotykane.
 4. Jeśli chory musi wyjść z pokoju, powinien założyć maseczkę na usta i nos. Najlepiej, aby nie wynosił rzeczy z pokoju, z którego korzysta. Maseczkę trzeba wymieniać po 20 minutach, pamiętając o wymyciu dłoni przed zdjęciem starej, wymyciu twarzy po jej zdjęciu, założeniu nowej maski i ponownym wymyciu dłoni. Zużyte maski należy wrzucać do zamkniętego worka.
 5. Po skorzystaniu z toalety należy dezynfekować wszystkie sprzęty, których chory w tym w tym czasie używał: umywalkę, sedes, klamki. Przed wyjściem z toalety każdy z domowników powinien dokładnie umyć ręce. Jeśli korzystacie ze wspólnej łazienki najlepiej, by chory korzystał z niej jako ostatni z domowników. Powinien też ręczniki i przybory toaletowe trzymać w pokoju, w którym odbywa izolację.
 6. Chory powinien używać oddzielnych naczyń niż pozostałe osoby przebywające w mieszkaniu. Brudne naczynia po posiłku chory powinien wystawiać za drzwi pokoju, aby inna osoba mogła umyć je w zmywarce w temp. minimum 60⁰C z użyciem detergentu lub ręcznie - środkiem myjącym do naczyń i pod gorącą wodą. Po zmywaniu osoba myjąca naczynia musi umyć ręce wodą z mydłem.
 7. Chory powinien zmieniać pościel i piżamę co dwa dni, a ręczniki codziennie, przy tym zużyte wkładać do plastikowego worka w pokoju. Kiedy taki worek się zapełni, należy wystawić go za drzwi, tak aby inna osoba mogła zrobić pranie.
 8. Pościel, ręczniki, ubrania trzeba prać jak najczęściej, w temperaturze 60 stopni. Na czas choroby i kwarantanny lepiej nie używać niczego, co wymaga prania ręcznego. Rzeczy osoby chorej należy prać w oddzielnym wsadzie, bez ubrań innych domowników. Nie wolno wysyłać rzeczy do pralni.
 9. Należy regularnie i porządnie wietrzyć mieszkanie – co najmniej kilka razy dziennie. Nie należy natomiast korzystać z wentylatorów, klimatyzacji, ani oczyszczaczy powietrza. Osoby zdrowe, ale objęte kwarantanną, mogą wychodzić na balkon lub do ogródka należącego do domu, pod warunkiem, że nie ma do niego dostępu nikt nieobjęty kwarantanną.
 10. Chory powinien mieć osobny kosz z workiem na śmieci. Po jego zapełnieniu jeden z domowników powinien zapakować je w drugi worek i natychmiast wyrzucić go do śmietnika. Po wszystkim umyć lub zdezynfekować ręce.
 11. Mieszkając z osobą zakażoną koronawirusem, nie wolno wychodzić do sklepów, a zakupy powinna dostarczać rodzina, znajomi, ośrodek pomocy społecznej. Osoba, która  dostarcza potrzebne produkty, powinna zostawiać je pod drzwiami i zawiadamiać w ustalony sposób, tak by nie kontaktować się bezpośrednio.
 12. Wszyscy domownicy powinni myć często ręce wodą z mydłem (co najmniej przez 30 sekund) lub dezynfekować je płynami/żelami na bazie alkoholu (min. 60 proc.).
 13. Podczas kaszlu czy kichania należy zakrywać usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką, a następnie jak najszybciej wyrzucać ją do zamkniętego kosza i umyć dokładnie ręce.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: zdrowie.pap.pl,pacjent.gov.pl, gis.gov.pl