Trwałość maseczki ochronnej: jest znacznie krótsza niż się nam wydaje

20.04.2020
Aktualizacja: 20.04.2020 16:19
Maseczki: czy ich noszenie w ogóle ma sens?
fot. Shutterstock

Od 16 kwietnia każdy z nas ma obowiązek noszenia maseczek. Specjaliści z zakresu wirusologii zwracają uwagę również na to, jak często należy zmieniać maseczki na twarz. Okazuje się, że noszenie ich za długo, może pozbawić nas ochrony, ale też stworzyć dodatkowe ryzyko. 

Maseczki: jak często powinniśmy je zmieniać?

Włodzimierz Gut w rozmowie z dziennikarzami Radia Kolor przekonuje, że powinniśmy wymieniać maseczki ochronne, znacznie częściej niż się nam wydaje. Okazuje się bowiem że gdy tylko zawilgotnieją, nie nadają się do użytku, a nawet mogą stanowić dla nas zagrożenie.

Gdy tylko zawilgotnieje, trzeba ją zdjąć i wyrzucić, po czym założyć kolejną. W przeciwnym wypadku narażamy się na możliwość złapania różnych bakterii i wirusów, ponieważ maseczki mają tendencję do kumulowania drobnoustrojów na swojej powierzchni

Dr Soe-Lin, specjalista z zakresu hematologii i onkologii, w rozmowie z „The New York Times” podkreśla, że maseczki materiałowe, choć nie chronią jak maski medyczne, ale to lepsze niż nie noszenie na twarzy niczego. „Jesteśmy w trakcie pandemii” - podkreślił dr Soe-Lin. „Maski z tkaniny mają właściwości ochronne. To naprawdę ważne uzupełnienie do zasady dystansu społecznego i mycia rąk”.

Jeśli zdecydujesz się założyć maskę, powinieneś wiedzieć, że przyzwyczajanie się do niej zajmuje trochę czasu. Maska może być niewygodna, utrudniać oddychanie i szybko się nagrzewać. Mimo to nie wolno rezygnować z ich noszenia. 

Chociaż do tej pory nie zostało przeprowadzonych wielu badań dotyczących skuteczności domowych masek w zapobieganiu rozprzestrzenianiu się infekcji, naukowcy badający choroby przenoszone drogą kropelkową czy aerozolową, mogą udzielić pewnych wskazówek. Maska  wykonana z T-shirtu lub tkaniny podobnej do filcu, prawdopodobnie zapewnia pewną ochronę. Im grubszy materiał, tym lepiej. Niektórzy sugerują stosowanie chusty, ale tutaj materiał jest zazwyczaj tak cienki, że prawdopodobnie nie zapewnia ochrony.

Dr Soe-Lin powiedziała, że dodatkową zaletą maski jest przypomnienie o tym, aby nie dotykać twarzy. Samo dotykanie maski zmniejsza jej skuteczność i dodatkowo może ją zanieczyścić. Pamiętaj, aby zdejmować ją za gumkę, pętle. Specjalista podkreślił też, że jeśli maska zostanie zamoczona podczas noszenia, będzie mniej skuteczna.