Zamknij

Amerykańska szczepionka przeciwko COVID-19 skuteczna w 94,5%

16.11.2020 13:19
Szczepionka przeciw COVID-19 Moderna skuteczna w prawie 100 proc.
fot. Shutterstock

Amerykańska firma Moderna poinformowała, że jej szczepionka przeciwko koronawirusowi spełnia warunki do wnioskowania o pozwolenie na dopuszczenie jej do obrotu na rynku Unii Europejskiej. Szczepionka wykazuje prawie 100% skuteczności.

Szczepionka przeciwko koronawirusowi Moderny spełnia warunki niezbędne do złożenia wniosku o pozwolenie na dopuszczenie jej do obrotu na terenie Unii Europejskiej. 

EMA (Europejska Agencja Medycyny) oficjalnie potwierdziła, że szczepionka przeciwko koronawirusowi nowej generacji od Moderny, o nazwie mRNA-1273, spełnia warunki do wnioskowania o dopuszczenie jej do obrotu na terenie UE. Komunikat jest oparty, na pozytywnych wynikach badań przedklinicznych oraz analizach wewnętrznych fazy pierwszej badań klinicznych na dorosłych.

Ważna informacja

Trzecia faza badań klinicznych szczepionki Moderny rozpoczęła się pod koniec lipca w Stanach Zjednoczonych.

Moderna podkreśliła w komunikacie na ten temat, że "europejscy partnerzy, inwestorzy i obywatele od początku pełnili ważną rolę w postępach firmy". Dodano także, że spółka dąży do stworzenia bezpiecznej i efektywnej szczepionki i docenia przy tym pomoc regulatorów Unii Europejskiej.

Wewnętrzne analizy, według Moderny, wykazały, że w trakcie 1 fazy badań klinicznych szczepionka mRNA-1273 "była ogólnie dobrze tolerowana we wszystkich grupach wiekowych" oraz "dawała szybką oraz silną odpowiedź immunologiczną" przeciwko SARS-CoV-2. Obecnie trwa trzecia faza testów klinicznych, w której udział bierze kilkadziesiąt tysięcy osób.

Moderna ma zgodę Komisji Europejskiej na potencjalne zabezpieczenie zakupów szczepionek dla obywateli UE - na 80 mln dawek.

Źródło: Twitter