COVID-19 to dla wątroby zabójca. Uszkodzenia są częstsze niż wcześniej sądzono

13.08.2020
Aktualizacja: 05.11.2020 14:32
Jak koronawirus niszczy wątrobę?
fot. Shutterstock

Koronawirus wyniszcza nie tylko płuca, ale również wątrobę. Naukowcy, którzy przeprowadzili badanie na populacji z Chin i z USA nie sądzili, że SARS-CoV-2 doprowadza do tak dużego wyniszczenia wątroby. Co sprawia, że wirus atakuje ten narząd?

  • Analiza danych z Chin sugeruje, że około 15% hospitalizowanych pacjentów z COVID-19 miało nieprawidłowe wyniki testów wątroby. W trakcie hospitalizacji liczby te wzrosły odpowiednio do 62% i 83%. Wyniki opublikowano w czasopiśmie „Hepatology”.
  • W porównaniu z pacjentami hospitalizowanymi w Chinach nowe badanie wykazało wyższe wskaźniki nieprawidłowych wyników testów wątrobowych wśród pacjentów leczonych w szpitalach w Stanach Zjednoczonych.

Naukowcy z Yale Liver Center w New Haven, przeanalizowali testy wątroby 1827 pacjentów z COVID-19. Wszyscy zostali przyjęci do szpitali Yale-New Haven Health w Stanach Zjednoczonych między 14 marca a 23 kwietnia 2020 r. Testy te mierzą poziomy enzymów, które wątroba uwalnia do krwiobiegu, gdy jest uszkadzana. 

Analiza danych z Chin sugeruje, że około 15% hospitalizowanych pacjentów z COVID-19 miało nieprawidłowe wyniki testów wątroby. Jednak 42–67% pacjentów uczestniczących w badaniu Yale miało nieprawidłowe wyniki testów po przyjęciu do szpitala, w zależności od tego, który z dwóch enzymów oznaczał test. W trakcie hospitalizacji liczby te wzrosły odpowiednio do 62% i 83%. Wyniki opublikowano w czasopiśmie „Hepatology” .

Naukowcy nie są pewni, dlaczego wątroby pacjentów z COVID-19 w USA są bardziej narażone na trwałe uszkodzenia, ale mogą za to odpowiadać leżące u podstaw różnice zdrowotne między populacjami chińskimi i amerykańskimi.

- Możemy spekulować, że pacjenci w USA mogą mieć zwiększony wskaźnik innych czynników ryzyka, takich jak alkoholowe lub niealkoholowe stłuszczenie wątroby - mówi  autor badania dr Joseph Lim, dyrektor programu Yale Viral Hepatitis.

Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby (NAFLD) ma związek z otyłością, wysokim ciśnieniem krwi, cukrzycą i wysokim poziomem cholesterolu.  Przyczyny przewlekłej  infekcji wątroby mogą być też związane z wirusowym zapaleniem wątroby typu B i zapaleniem wątroby typu C.

Kiedy naukowcy przejrzeli dokumentację medyczną pacjentów, odkryli, że około jedna czwarta z nich miała nieprawidłowe wyniki testów wątroby przed zarażeniem się SARS-CoV-2.

Niezależnie od tego, czy wystąpiły u nich problemy z wątrobą przed czy po hospitalizacji z powodu COVID-19, nieprawidłowe wyniki badań wiązały się z gorszymi wynikami choroby.

Po uwzględnieniu innych czynników ryzyka - w tym wieku, płci, wskaźnika masy ciała (BMI) i obecności cukrzycy - naukowcy odkryli, że pacjenci z nieprawidłowymi wynikami testów wątroby częściej wymagają intensywnej opieki, częściej wymagają wentylacji mechanicznej oraz bardziej prawdopodobne, że umrą.

Autorzy badania piszą, że prawdopodobnie odzwierciedla to bezpośrednie uszkodzenie przez wirusa w innym miejscu ciała, a nie uszkodzenie samej wątroby.

Mimo że komórki wątroby przenoszą receptory ACE2, których wirus używa, aby dostać się do komórek, analiza naukowców sugeruje, że większość uszkodzeń jest spowodowana zapaleniem wynikającym z infekcji w innym miejscu - a mianowicie w przewodzie żółciowym.

Źródło: medicalnewstoday.com