Koronawirus spowodował spadek liczny zgonów. Ekspert pokazuje dane

22.06.2020
Aktualizacja: 22.06.2020 12:37
Koronawirus zmniejszył liczbę zgonów.
fot. Shutterstock

Dr Tadeusz Zielonka, specjalista chorób płuc i chorób wewnętrznych, zauważył, że koronawirus zmniejszył liczbę zgonów. Według niego ma to związek z poprawą jakości powietrza i rzadziej występującymi wypadkami. 

  • Dr Tadeusz Zielonka twierdzi, że w wyniku koronawirusa spadła liczba zgonów. Częściowo jest to związane z tym, że zmniejszył się ruch samochodów.
  • Pandemia koronawirusa prowadzi też do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza. 

Na świecie najważniejszym tematem ostatnich miesięcy jest rozprzestrzenianie się koronawirusa wywołującego chorobę COVID-19. Zauważyli to lekarze, którzy swoje spostrzeżenia wygłosili na konferencji „Pulmonologia 2020”.

– Niezamierzonym skutkiem epidemii koronawirusa i wprowadzenia lock downu jest też mniejsze zanieczyszczenie powietrza i związany z tym spadek liczby zgonów – twierdzi dr hab. n. med. Tadeusz Zielonka, specjalista chorób płuc i chorób wewnętrznych, Przewodniczący Koalicji Lekarzy i Naukowców na rzecz Zdrowego Powietrza.

– To paradoks, ale spadek w całej Europie zanotowano zmniejszenie liczby zgonów, przedwczesnych porodów, liczbę zaostrzeń astmy – dodał.

Dr Zielonka swoje hipotezy poparł danymi Głównego Urzędu Statystycznego. Wynika z nich, że w kwietniu 2020 r. było w naszym kraju 30,5 tys. zgonów, podczas gdy w tym samym miesiącu 2019 r. – 33,6 tys., a w 2018 – 34,6 tys. Różnica sięga zatem 3-4 tys. Natomiast, jak dotąd z powodu COVID-19 zmarło w Polsce nieco ponad 1200 pacjentów.

Koronawirus: jak wpłynął na powietrze?

Dr hab. Tadeusz Zielonka powołał się również na to, że spadła ostatnio liczba pogrzebów, w niektórych miejscach nawet o 40%. Częściowo jest to związane z tym, że mniej było również wypadków drogowych, bo zmniejszył się ruch samochodów. Jest jednak przekonany, że do spadku zgonów ogółem w Polsce przyczyniła się przede wszystkim poprawa jakości powietrza.

– Ocenia się, że w okresie pandemii w Unii Europejskiej redukcja śmiertelności na skutek zmniejszenia zanieczyszczeń powietrza mogła sięgnąć nawet 11 tys. – podkreśla. 

Jak się okazuje, koronawirus przyniósł nie tylko negatywne zmiany. Sporo skutków pandemii pozwalają spojrzeć na obecny świat inaczej.

Źródło: isbzdrowie.pl