Zamknij

Koronawirus: rozpoczęto trzecią fazę badań nad szczepionką. Wyniki jeszcze w tym roku

28.07.2020
Aktualizacja: 05.11.2020 12:28

Firma Moderna rozpoczęła w poniedziałek w Stanach Zjednoczonych trzecią fazę badań klinicznych opracowywanej przez nią potencjalnej szczepionki na koronawirusa. To najważniejszy etap sprawdzania skuteczności szczepionki. Dowiedz się więcej.

Koronawirus: trzecia faza badania szczepionki
fot. Shutterstock
  • Według Światowej Organizacji Zdrowia, szczepionka Moderna jest jedną z 25 w badaniach klinicznych na całym świecie. 
  • Badanie wykaże potencjał szczepionki w zapobieganiu COVID-19.

Trzeci etap klinicznych badań nad szczepionką - prowadzonych przy współpracy z Narodowym Instytutem Zdrowia (NIH) - będzie miał charakter masowy. Obejmie łącznie 30 tys. dorosłych ochotników w blisko 100 miejscach w Stanach Zjednoczonych.

Pierwszy pacjent w ramach trzeciej fazy otrzymał preparat biologiczny Moderny w poniedziałek w ośrodku w Savannah w stanie Georgia. Oczekuje się, że badanie oceni, między innymi to, czy szczepionka może ona zapobiec objawom COVID-19 po dwóch dawkach.

Ochotnicy otrzymają albo dwa zastrzyki szczepionki po 100 mikrogramów albo placebo w odstępie około 28 dni. Badacze i uczestnicy nie będą wiedzieć, kto otrzymał szczepionkę.

Wyniki pierwszej fazy badania szczepionki opublikowanej w tym miesiącu w „New England Journal of Medicine” wykazały, że wywoływała ona odpowiedź immunologiczną u wszystkich ochotników i była ogólnie bezpieczna. Miała łagodne skutki uboczne, w tym zmęczenie, dreszcze, ból głowy, ból mięśni, ból w miejscu wstrzyknięcia.

- Rozpoczęcie kluczowego badania szczepionki Moderny to najnowszy sygnał, że najbardziej zaawansowane potencjalne szczepionki na koronawirusa przechodzą do końcowych testów i mogą być gotowe do szerszego stosowania przed końcem roku, o ile wyniki (badań) będą pozytywne - pisze "Wall Street Journal".

Zobacz też: Szczepionka na koronawirusa: są pierwsze wyniki badań klinicznych

Szczepionka na COVID-19: trzecia kluczowa faza badań

W pierwszej fazie zazwyczaj bada się niewielką liczbę osób i koncentruje się na tym, czy szczepionka jest bezpieczna i wywołuje odpowiedź immunologiczną. W fazie drugiej badanie kliniczne zostaje rozszerzone, a szczepionka jest podawana osobom, które mają cechy - takie jak wiek i stan zdrowia fizycznego - podobne do tych, dla których przeznaczona jest nowa szczepionka. W trzeciej szczepionka jest podawana tysiącom ludzi i testowana pod kątem skuteczności i ponownie pod kątem bezpieczeństwa.

- Cieszymy się, że rozpoczęliśmy trzecią fazę - powiedział Stephane Bancel, dyrektor generalny Moderny. - Jesteśmy wdzięczni za wysiłki tak wielu osób w firmie i poza nią, które doprowadziły nas do tak ważnego etapu. (...) Liczymy, że badanie wykaże potencjał naszej szczepionki w zapobieganiu Covid-19, abyśmy mogli pokonać pandemię - dodał.

Moderna jest jedną z kilku firm, które otrzymały wsparcie z Operation Warp Speed, rządowego programu szczepień przeciwko COVID-19. W niedzielę Moderna ogłosiła, że otrzymała dodatkowe 472 miliony dolarów od Biomedical Advanced Research and Development Authority na badanie trzeciej fazy i rozwój swojej szczepionki COVID-19.

Źródło: edition.cnn.com