Koronawirus: wzrosła liczba zatruć środkami odkażającymi

23.04.2020
Aktualizacja: 23.04.2020 19:32
Koronawirus i środki odkażające: mogą nas zatruć.
fot. Shutterstock

Pandemia sprawiła, że częściej i dokładniej dezynfekujemy swoje mieszkania. Chcemy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby uchronić się przed zarażeniem. Niestety, w niektórych przypadkach nasze pragnienie obrony przed COVID-19 powoduje jeszcze więcej problemy zdrowotne.

Koronawirus: dezynfekcja mieszkań

Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC) właśnie opublikowało raport ujawniający wzrost liczby wezwań do zatruć. Naukowcy dostrzegli związek między wzrostem liczby zachorowań na COVID-19 a większą – o 20 procent – liczbę zgłoszeń dotyczących narażenia na środki czyszczące i dezynfekujące. Największy wzrost odnotowano w raportach na początku marca 2020 r. Dotyczy to wybielaczy oraz środków dezynfekujących ręce.

Niepokojące jest to, że wzrost ten dotyczy również dzieci w wieku poniżej pięciu lat, to one stanowiły największą liczbę zgłoszeń na infolinię Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób – to aż połowa wszystkich zgłoszeń. Dane pokazują, jak przerażająca może być to sytuacja.

Jak dochodzi do tego rodzaju zakażeń? Według zebranych danych wynika to przede wszystkim z ludzkiej nieostrożności, np. w ostatnim czasie sanitariusze odebrali zgłoszenie, w którym dziecko w wieku przedszkolnym po wypiciu środka dezynfekującego na bazie etanolu oszołomiło się i upadło na głowę.

W innym przykładzie raport CDC pokazuje, że część osób odkażało produkty spożywcze przed COVID-19. Pewna dorosła kobieta próbowała oczyścić swoje produkty rozcieńczonym wybielaczem i gorącą wodą; niestety ciepło zwiększa wydzielanie oparów chloru. Wystąpił u niej ostry kaszel, świszczący oddech i problem z oddychaniem, co wymagało podania tlenu i leków rozszerzających oskrzela w szpitalu, aby przywrócić normalny poziom tlenu we krwi.

Te niezamierzone zatrucia uwidaczniają niebezpieczeństwa związane z niejasną radą i potrzebą zachowania przez nas ostrożności w kwestii tego, kogo chcemy słuchać. Jak wszyscy byliśmy świadkami, gwałtownie zmieniający się charakter tej sytuacji kryzysowej może stanowić wyzwanie, ponieważ nawet przywódcy polityczni i eksperci medyczni mogą udzielać sprzecznych, a nawet niebezpiecznych porad.

Dlatego warto zachować ostrożność. Jeśli chodzi o produkty czyszczące i dezynfekujące, CDC doradza:

  • zawsze czytaj i postępuj zgodnie ze wskazówkami na etykiecie;
  • do rozcieńczania używaj tylko wody o temperaturze pokojowej (chyba że na etykiecie podano inaczej);
  • unikaj mieszania produktów chemicznych;
  • nos ochronę oczu i skóry;
  • zapewnij odpowiednią wentylację;
  • trzymaj chemikalia poza zasięgiem dzieci.

Podczas dezynfekcji mieszkania – pamiętaj należy jednak o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Źródło: sciencealert.com