Remdesivir zaskoczył tak szerokim działaniem. Hamuje szeroką gamę koronawirusów

10.07.2020 11:47
Remdesiwir: przebadany lek na koronawirusa.
fot. Shutterstock

Remdesivir, to lek przeciwwirusowy, który już jakiś czas temu, dawał nadzieję na w walkę z COVID-19. Dziś docierają do nas kolejne dowody naukowe, mówiące o tym, że remdesivir silnie hamuje SARS-CoV-2. Okazuje się, że lek ten jest skuteczny przeciwko szerokiej gamie koronawirusów.

  • Remdesivir silnie hamuje SARS-CoV-2. Potwierdzają to kolejne badania przeprowadzone przez naukowców w Stanach  Zjednoczonych.
  • Nowe odkrycie zostało opublikowane w tym tygodniu w czasopiśmie „Cell Reports” . Doniesienia naukowców pokazują, jak lek ten silnie hamuje SARS-CoV-2 w płucach chorego człowieka.  

W tym tygodniu naukowcy z Vanderbilt University Medical Center (VUMC) w Stanach Zjednoczonych, udowodnili, że remdesivir ratuje przed SARS-CoV-2 – wirusem, który powoduje COVID-19.

To odkrycie pomaga wyjaśnić efekt kliniczny leku w leczeniu pacjentów z COVID-19. Remdesivir jest podawany pacjentom hospitalizowanym z COVID-19 od końca stycznia.  Zaś w kwietniu wstępny raport sugerował, że pacjenci, którzy otrzymali lek, wyzdrowiali szybciej.

„Wszystkie wyniki dotyczące remdesivir były bardzo obiecujące, nawet bardziej, niż byśmy się spodziewali, ale nadal trwają różne badane, dlatego ważne było bezpośrednie wykazanie jego aktywności przeciwko SARS-CoV-2 w laboratorium i na modelu zwierzęcym choroby ”, podkreślił dr Andrea Pruijssers, pediatra z VUMC  i główny naukowiec zajmujący się antywirusami w laboratorium Mark Denison w Stanach Zjednoczonych.

Denison i inni  wybitni profesorowie epidemiologii analizują remdesivir od 2014 roku. Jako pierwsi przeprowadzili szczegółowe badania w celu wykazania, że lek, który został opracowany w celu zwalczania wirusowego zapalenia wątroby typu C i syncytialnego wirusa oddechowego , a następnie wirusa Ebola, działa również przeciwko SARS-CoV-2.

Nowe odkrycia, opublikowane w tym tygodniu w czasopiśmie „Cell Reports” , pokazują, jak lek ten silnie hamuje SARS-CoV-2 w płucach chorego człowieka.   Trwające badania kliniczne dokładnie określą, na ile remdesivir przynosi korzyści pacjentom w różnych stadiach choroby COVID-19.

Remdesivir pod lupą. Jak pomaga w walce z koronawirusem?

Naukowcy w swoich badaniach koncentrują się również na tym, jak stosować remdesivir w połączeniu z innymi lekami, aby zwiększyć skuteczność w leczeniu COVID-19 i innych infekcji.

Istnieje silna pilna potrzeba zidentyfikowania i oceny solidnych terapii, które pomogą w ograniczeniu i zapobieganiu zakażeniom koronawirusem.  – Leki przeciwwirusowe o szerokim spektrum działania, przeciwciała i szczepionki są potrzebne do zwalczania obecnej pandemii i tych, które pojawią się w przyszłości – podkreślili naukowcy.

Remdesiwir ma szerokie zastosowanie w walce z wirusami

W badaniu przeprowadzonymm przez Denison wykazano, że remdesivir jest skuteczny przeciwko szerokiej gamie koronawirusów, w tym innych wirusów nietoperzy, które mogą pojawić się w przyszłości u ludzi.

– Mamy nadzieję, że to się nigdy nie wydarzy, ale tak jak pracowaliśmy nad scharakteryzowaniem remdesiviru w ciągu ostatnich sześciu lat, aby przygotować się na wirusa takiego jak SARS-CoV-2, pracujemy i inwestujemy teraz, aby przygotować się na przyszły koronawirus – podkreślił Denison. – Chcemy, aby remdesivir i inne leki były przydatne zarówno teraz, jak iw przyszłości – dodał.

 Źródło: medicalxpress.com