Koronawirus przeżywa na skórze pięć razy dłużej niż grypa

19.10.2020
Aktualizacja: 26.10.2020 15:00
Iliya Pitalev/SPUTNIK Russia/East News
fot. Iliya Pitalev/SPUTNIK Russia/East News

Koronawirus czy grypa - co jest gorsze? Koronawirus SARS-CoV-2 przeżywa na skórze człowieka aż pięć razy dłużej niż wirus grypy - wynika z najnowszych badań.

Co gorsze: koronawirus czy grypa? To pytanie nurtuje wiele osób, szczególnie tych, którzy świadomie bagatelizują zagrożenie. Z najnowszych badań wynika, że koronawirus SARS-CoV-2 w postaci aktywnej przeżywa na skórze człowieka aż pięć razy dłużej niż wirus grypy, a zatem łatwiej się nim zarazić.

Koronawirus czy grypa - co jest gorsze?

Japońscy naukowców poinformowali, że koronawirus SARS-CoV-2 jest w stanie przeżyć na skórze człowieka w postaci aktywnej aż do dziewięciu godzin. Tymczasem z najnowszych badań na temat wirusa grypy, opublikowanych w Clinical Infectious Diseases, wynika, że patogen ten żyje na skórze średnio 1,8 godziny. Oznacza to, że koronawirus SARS-CoV-2 może przeżyć aż pięć razy dłużej.

Badacze przypominają jednak, że zarówno koronawirus SARS-CoV-2 jak i wirus grypy dezaktywowany jest za pomocą mydła i wysokoprocentowego alkoholu (>60%).

"Dłuższe przeżycie SARS-CoV-2 na skórze zwiększa ryzyko przeniesienia kontaktu, ale higiena rąk zmniejsza ryzyko" - podsumowano w artykule.

Jak się przenosi koronawirus?

Koronawirus SARS-CoV-2 przenosi się przez kontakt z zanieczyszczonymi wydzielinami oraz drogą powietrzną - w aerozolu.

Z niektórych badań wynika, że w warunkach laboratoryjnych patogen jest w stanie przeżyć na powierzchniach przedmiotów nawet do 28 dni, ale większość naukowców skłania się ku temu, że jest to raczej 7-9 dni.

Od początku wybuchu pandemii eksperci podkreślają, że największym zagrożeniem są nasze własne dłonie, które mogą przenieść zanieczyszczone kropelki w okolice ust, nosa oraz oczu.

Źródło: medicalxpress.com