Koronawirus porady: co zrobić, by lepiej oddychało się nam w maseczce?

05.08.2020
Aktualizacja: 05.08.2020 14:00
Co ułatwi noszenie maseczki?

Większość z nas nosząc maseczki,  ma problem z oddychaniem. Biorąc pod uwagę obowiązek noszenia maseczek, musimy znaleźć sposób, który ułatwi wzięcie oddechu. Jak sobie z tym poradzić? – radzą specjaliści.

Oddychanie a noszenie maseczki: porady eksperta

Co zrobić, by z większą łatwością oddychać w maseczce? Okazuje się, że wystarczy drobna zmiana. Przed tym, gdy nie byliśmy zobligowani do tego, by zakrywać nos oraz usta w miejscach publicznych, niewiele z nas zastanawiało się nad tym, czy oddycha przez nos, czy przez usta. Tymczasem, podczas noszenia maseczki ochronnej jest to niezwykle istotne. W rozmowie z "Polsat News" dr Elżbieta Dudzińska z przychodni Strefa Pacjenta w Warszawie udzieliła kilku cennych rad.

Po pierwsze, powinniśmy oddychać spokojnie i za pomocą przepony, czyli nie tak, jak większość z nas oddycha na co dzień. Tym, co jest w tym wszystkim najważniejsze, jest jednak to, żebyśmy oddychali przez nos.

Koronawirus porady: oddychaj przez nos

"Wydech przez nos chroni nas częściowo przed koronawirusem, czyli wzmacnia ten filtr, jakim jest maseczka. A przede wszystkim poprawia kondycję płuc, poprawia pobór tlenu, uruchamia przeponę i, co jest bardzo ważne, pogłębia odpowiedź relaksacyjną organizmu, czyli buforuje nieco ten stres, którego wszyscy doświadczamy z racji istniejącej sytuacji" - powiedziała w rozmowie z Polsat News ekspertka.

Dr Elżbieta Dudzińska wspomniała również o tym, że w trakcie oddychania przez nos - poza ociepleniem i nawilżeniem, w nosie dochodzi do pewnego rodzaju procesu odkażania. Wszystko dzięki tlenkowi azotu, który oczyszcza powietrze, uruchamia naczynia krwionośne i uruchamia przeponę. Jak podkreśliła ekspertka "Wirus wpływa na redukcję czynnika powierzchniowego, a tlenek azotu - który jest produkowany tylko w nosie - zwiększa produkcję tego czynnika".

Zobacz więcej: Techniki oddychania w terapii. 5 ćwiczeń, które zajmują 60 sekund

Źródło: Polsat News