Podróż samolotem podczas pandemii: co powinieneś wiedzieć?

19.06.2020 20:35
Latanie samolotem w czasie koronawirusa.
fot. Shutterstock

Wiele krajów złagodziła ograniczenia dotyczące podróży. Od 1 lipca otwieramy w pełni niebo - poinformowała w piątek wicepremier Jadwiga Emilewicz. Czy jest to bezpieczne? Co powinieneś wiedzieć o lataniu w czasie pandemii? Dowiedz się, co należy wiedzieć, zanim wsiądziesz na pokład samolotu. 

Kraje na całym świecie stopniowo zezwalają na ponowne otwarcie lotnisk, wznawiane są krajowe i międzynarodowe podróże lotnicze. Na przykład Chiny i Stany Zjednoczone, dwa największe rynki podróży lotniczych, złagodziły ograniczenia podróży – głównie ze względu na ożywienie handlu i turystyki. W Polsce od  początku przyszłego miesiąca zostanie zniesiony limit pasażerów,  samoloty będą mogły latać z pełnym składem pasażerów.

Koronawirus i podróże lotnicze: jakie jest ryzyko?

Przypomnijmy, że koronawirus może być przenoszony głównie drogą kropelkową. Duże krople transmitowane są głównie przez kaszel. W kabinie powietrznej mogą lokować się na podłokietniku, stolikach i torbach, narażając pasażerów na ryzyko zachorowania.

Istnieje również ryzyko przeniesienia koronawirusa, jeśli zarażony pasażer kaszle w dłoń, a następnie podaje rękę innej osobie bez jej umycia. Badania pokazują, że małe krople mogą unosić się w kabinie samolotu od kilku minut do kilku godzin, jeśli pasażerowie kaszlą i rozmawiają.

W obecnych systemach wentylacji kabin samolotowych małe kropelki mogą pozostać w kabinie przez około cztery minuty, zanim zostaną usunięte przez system klimatyzacji. W tym czasie małe kropelki mogą przemieszczać się do innych pasażerów siedzących w tym samym rzędzie.

Zachowanie odległości i pozostawienie pustych siedzeń może zmniejszyć ryzyko transmisji. Jednak skuteczność tego środka jest ściśle związana z użyciem masek na twarz. Maski oddechowe N95 odfiltrowują około 90% dużych i małych kropelek w powietrzu. Badania jednak pokazują, że są one nieco mniej skuteczne, ponieważ nie są idealnie dopasowane do każdej twarzy człowieka. Zamiennie można zakładać maski chirurgiczne.

Koronawirus a jeżdżenie transportem publicznym

Ryzyko transmisji w kabinie samolotu może być najniższe w porównaniu do autobusów miejskich, pociągów, samochodów. Dzieje się tak, ponieważ samoloty używają filtra hepa (wysokowydajne cząsteczki powietrza), który zapewnia, że powietrze w kabinie jest świeże lub recyrkulowane.

Pociągi, autobusy i samochody nie używają tego rodzaju filtrów, dlatego bardzo ważna jest dezynfekcja. W kabinie samolotu warto zdezynfekować wszystkie powierzchnie, najlepiej zrobić to samodzielnie chusteczkami dezynfekującymi. Dla bezpieczeństwa warto zrezygnować też z jedzenia i picia, aby nie zdejmować maseczki.

Wybierając linie samolotowe, najlepiej wybrać taką, która zdecydowała się zablokować środkowe siedzenia i zapewnić pasażerom maski chirurgiczne. Daje to pewność, że te samoloty są dokładnie zdezynfekowane.

Koronawirus i loty z Polski. Zasady bezpieczeństwa

Na pokładzie samolotu pozostanie obowiązek noszenia maseczek. Dotyczy to zarówno pasażerów, jak i stewardes (stewardów). Rządowe rozporządzenie przewiduje jednak pewne wyjątki.

  • Z obowiązku zakrywania ust i nosa jest wyłączony personel lotniczy, jeżeli przebywa w kabinie pilota. Chodzi o zachowanie możliwości swobodnej komunikacji podczas pilotowania statku powietrznego oraz umożliwienie natychmiastowego nałożenia masek tlenowych w przypadku nagłej dehermetyzacji statku powietrznego.
  • Obowiązek nie dotyczy również dzieci do ukończenia 4. roku życia oraz osób, które nie mogą zakrywać ust lub nosa z powodu stanu zdrowia.
  • Pasażerowie są także zobowiązani do wypełnienia karty lokalizacji podróżnego przed lądowaniem.

Do odwołania wprowadzono także zakaz przemieszczania się samolotami dla pasażera:

  • którego temperatura ciała jest równa albo przekracza 38 stopni Celsjusza,
  • który nie złożył podczas odprawy oświadczenia o stanie zdrowia według wzoru udostępnionego przez przewoźnika lotniczego,
  • który nie przestrzega obowiązku zakrywania ust i nosa przy pomocy maseczki.

Źródło: The Guardian ; PAP