Zamknij

Okulary mogą chronić przed koronawirusem (nowe badanie)

17.09.2020 14:27

Czy okulary obniżają ryzyko rozwoju COVID-19? Badanie wykazało, że u osób noszących okulary pięć razy rzadziej diagnozuje się koronawirusa niż u osób bez okularów. Kilka badań wykazało, że koronawirus może dostać się do organizmu przez oczy. 

Okulary chronią przed koronawirusem
fot. Shutterstock

Nowe badanie sugeruje, że codzienne noszenie okularów może zmniejszyć ryzyko zarażenia się nowym koronawirusem. Wcześniejsze badania wykazały, że wirus SARS-CoV-2 może przedostawać się do organizmu nie tylko przez nos i usta, ale także przez oczy.

Wyniki chińskiego badania dostarczają kolejnych dowodów na to, jak ważne jest noszenie okularów ochronnych przez pracowników służby zdrowia, unikanie dotykania twarzy i częste mycie rąk.

Badanie zostało opublikowane w ''JAMA Ophthalmology''.

Okulary mogą chronić przed koronawirusem

Badanie obejmowało wszystkich pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19 w Suizhou Zengdu Hospital w Suizhou w Chinach, specjalnym szpitalu przeznaczonym do leczenia COVID-19 w tym regionie. Badanie obejmowało chorych, u których zdiagnozowano COVID-19 od 27 stycznia do 13 marca 2020 r. Odsetek osób z krótkowzrocznością w prowincji Hubei, które regularnie nosiły okulary (przynajmniej 8 godzin dziennie), oparto na danych z poprzedniego badania.

Spośród 276 pacjentów z COVID-19, 30 pacjentów z COVID-19 nosiło okulary (10,9%), w tym 16 osób miało krótkowzroczność, a 14 starczowzroczność. Żaden z pacjentów w tym badaniu nie nosił soczewek kontaktowych ani nie przeszedł operacji poprawiającej wzrok. 16 pacjentów z COVID-19 i krótkowzrocznością, którzy nosili okulary przez ponad 8 godzin dziennie, stanowiło zaledwie 5,8% wszystkich badanych. Wskaźnik ten porównano ze wskaźnikiem krótkowzroczności w całej prowincji, w której przeprowadzono badanie. 

Odsetek pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19, którzy nosili okulary przez dłuższy czas (> 8 godz./dobę) był mniejszy niż w populacji ogólnej (31,5%), co sugeruje, że osoby noszące codziennie okulary mogą być mniej podatne na zakażenie koronawirusem i rozwój choroby COVID-19.

Koronawirus może wnikać przez oczy

Koronawirus SARS-CoV-2 może wniknąć do organizmu przez oczy. Jeśli na dłoni znajdują się wirusy, potarcie czy dotknięcie oka może spowodować ich wprowadzenie do organizmu i infekcję. Oczy są bowiem połączone z nosem kanałami łzowymi, więc zainfekowane łzy mogą dotrzeć do nosa — a nos (i usta) to z kolei wrota zakażenia dla koronawirusa. Tą drogą wirus dostaje się do płuc, gdzie przede wszystkim wywołuje infekcję (chorobę zakaźną COVID-19). Dlatego należy bezwzględnie unikać dotykania oczu, nosa i ust. Należy też często myć i odkażać dłonie.

Źródło: jamanetwork.com