Zamknij

Tylko jedna piąta zakażonych koronawirusem nie ma objawów

24.09.2020 13:45

Wiele osób uważa, że zakażenie koronawirusem tylko czasami wywołuje objawy, a większość zakażonych osób przechodzi infekcję bezobjawowo. Tymczasem najnowsze badania sugerują, że większość osób zakażonych po jakimś czasie wykazuje objawy COVID-19. Zaledwie jedna piąta z nich nie ma żadnych dolegliwości.

Jan Bielecki/East News
fot. Jan Bielecki/East News

Zakażenie koronawirusem jest zwykle bezobjawowe? To mit. Analiza niemal 80 wcześniejszych badań, dotyczących osób z pozytywnych wynikiem testu genetycznego (PCR) w kierunku choroby COVID-19 wykazała, że spośród osób z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem jedynie jedna piąta nie miała żadnych objawów.

Informacje na ten temat zostały opublikowane w piśmie naukowym ''PloS Medicine''.

Większość zakażonych ma objawy COVID-19

Z badań wynika, że u większości zakażonych koronawirusem, czyli nawet 80 proc. badanych, prędzej czy później pojawiały się dolegliwości związane z chorobą COVID-19. Okazało się również, że zakażone koronawirusem osoby, które nigdy nie wykazywały objawów COVID-19, o 65 proc. rzadziej przenosiły patogen na innych ludzi.

- Faktycznie bezobjawowy przebieg infekcji SARS-CoV-2 występuje u mniejszości zakażonych, a ponieważ są oni mniej zakaźni, niż osoby z objawami choroby, to najprawdopodobniej przypada na nich mniej transmisji tego patogenu – uważa jeden z autorów opracowania dr Nicola Low z University of Bern.

Naukowiec w rozmowie z Agencją Reutera wyjaśnił, że u większości zakażonych po jakimś czasie rozwijają się objawy infekcji, ale mogą oni przenosić koronawirusa w okresie, kiedy są bezobjawowi.

Najczęściej występującymi objawami choroby COVID-19, wywołanej przez koronawirus SARS-CoV-2, są: gorączka, męczący kaszel, uczucie duszności oraz problemy z oddychaniem. Czasem pojawiają się też bóle mięśniowe. Wielu zakażonych doświadcza jedynie lekkich objawów, niektórzy przechodzą zakażenie bezobjawowo, ale zakażenie może też prowadzić do rozwoju ciężkiej choroby.

Według danych udostępnionych przez polski rząd, ciężki przebieg choroby COVID-19 obserwuje się u ok.15-20 proc. osób. Do zgonów dochodzi u 2-3 proc. osób chorych.

Dokładne dane nie są znane, bo u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie wykonano potwierdzenia laboratoryjnego.

Źródło: PAP