Zamknij

Atakuje nowy szczep koronawirusa. W Wielkiej Brytanii wprowadzony „tryb katastrofy”

04.01.2021
Aktualizacja: 04.01.2021 08:06

Nowy szczep koronawirusa powoduje, znaczy wzrost śmiertelności mieszkańców Wielkiej Brytanii. Według naukowców ma on bardzo wysoki wskaźnik transmisji, który wymaga zaostrzenia zasad pandemii.

Nowy szczep koronawirusa w Wielkiej Brytanii
fot. Shutterstock

„Gazeta Wyborcza” poinformowała o pogarszającej się sytuacji na Wyspach Brytyjskich. Według wielu źródeł tak źle jeszcze nie było. Liczba zakażeń gwałtownie wzrasta w Anglii, Szkocji, Walii, a głównym powodem jest rozprzestrzeniający się nowy szczep koronawirusa, rozpoznany w pierwszej połowie grudnia.

Według analiz został on przeniesiony z Madery i szerzył się już podczas listopadowego lockdownu. Pojawia się pytanie, gdzie znajdowały się obostrzenia, które mają chronić ludzi przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa?

Analiza University College London pokazuje, że obostrzenia nie były wystarczające, ale jest jeszcze coś jeszcze -  nowa odmiana koronawirusa ma na tyle wysoki wskaźnik transmisji, że liczba tych przypadków wzrosła podczas lockdownu trzykrotnie. Według danych ICL opublikowanych na stronie „Gazety Wyborczej” przebieg transmisji w przypadku nowego szczepu jest wyższy o 54 %  i skutecznie zakaża osoby poniżej 20. roku życia.

Najtrudniejsza sytuacja jest w Londynie, gdzie w stan gotowości postawiono szpital polowy NHS Nightingale, a kolejne placówki zawiadamiają o problemach z przyjęciem rosnącej liczby pacjentów, niedostatecznym zaopatrzeniem w tlen, zachorowaniach personelu. „The Sun”, poinformował o największym szpitalu w kraju, który przeszedł w „tryb katastrofy”.

Od początku epidemii w kraju potwierdzono niemal 2,6 mln zakażeń i 75 tys. ofiar śmiertelnych. Rząd dąży do jak najszybszego zaszczepienia wszystkich obywateli powyżej 50 roku życia oraz osób z grup młodszych. Wstępny termin osiągnięcia celu programu szczepień to koniec marca.

Źródło: Gazeta Wyborcza