Jak koronawirus niszczy płuca? Pokazano to na zdjęciach

30.03.2020
Aktualizacja: 05.04.2020 11:19
Koronawirus a płuca. Jak na nie wpływają?
fot. Shutterstock

COVID-19, podobnie jak grypa, zaczyna się w płucach i rozprzestrzenia się za pośrednictwem kropelek wody, podczas kichania lub kaszlu. Lekarze ze szpitala w Waszyngtonie, badający płuca pacjentów z koronawirusem, pokazali zmiany przed i po chorobie. Wyniki są zatrważające.

Koronawirus niszczy płuca

Lekarze za pomocą nagrania pokazali szerszy obraz zmian płucnych chorych na SARS-CoV-2. Pierwsze ujęcia pokazują ciało zainfekowanego 59-latka w momencie, gdy jeszcze nie ujawniał żadnych objawów. Po kilku dniach miał już wszystkie objawy choroby – zaznaczał dr Keith Mortman szef torakochirurgii w Szpitalu Uniwersyteckim im. Jerzego Waszyngtona.

Pokazane na filmie obszary zaznaczone na żółto ilustrują fragmentu płuc zajęte stanem zapalnym. W momencie infekcji organ broni się próbując izolować wirusa. Trójwymiarowy skan wyraźnie pokazuje, że uszkodzenia nie są zlokalizowane w jednym miejscu. Patogen szybko i agresywnie zajął oba płuca.

–  U pacjentów demonstrujących tak duże zmiany, uszkodzenia płuc postępują szybko i obejmują duży obszar. Zniszczone w tym stopniu płuca będą goić się długo. Dla 2 do 4 proc. osób z COVID-19 nie będzie pomocy – wyjaśnia lekarz. 

– Pokazujemy to wideo by ludzie zrozumieli, że nasze prośby o unikanie tłumów, izolację, mają sens. Ludzie muszą tę chorobę traktować serio – przestrzega dr Mortman.

COVID-19 występuje w trzech stadiach. Pierwsze objawy obejmują górne drogi oddechowe, potem dochodzi do niezagrażającego życiu zapalenia płuc. Po około tygodniu rozwija się ciężkie zapalenie płuc z zespołem ostrej niewydolności oddechowej, które może wymagać nawet podtrzymania funkcji życiowych.

Tak wyglądają płuca zniszczone przez COVID-19.

pluca-zniszczone-przez-covid-19-fot-kadr-z-yt-dr-mortman-gwuh

Źródło: CNN, YouTube, Focus