Zamknij

Naukowcy odkryli trzy mutacje koronawirusa. Która występuje w Polsce?

15.04.2020 12:30
Typy koronawirusa na świecie
fot. Shutterstock

Koronawirus zmutował w trzy odrębne szczepy, rozprzestrzeniając się po całym świecie - twierdzą naukowcy z uniwersytetu w Cambridge. Wiedzą też, który szczep występuje w Polsce.

Wykorzystując techniki „filogenetyczne”, które są zwykle zarezerwowane do śledzenia pochodzenia naszych przodków, naukowcy z Uniwersytetu Cambridge odkryli, że powstały trzy różne warianty koronawirusa od czasu pojawienia się choroby COVID-19 w Wuhan w grudniu 2019 roku.

Tego typu analiza używana jest zazwyczaj do śledzenia prehistorycznych migracji ludzi, aby umożliwić zobaczenie, kiedy opuścili oni Afrykę i zaludniali resztę świata. Do tej pory nikt nie pomyślał o zastosowaniu jej w kontekście wirusa SARS-CoV-2.

Zespół wykorzystał dane ze 160 genomów wirusów pobranych z całego świata między 24 grudnia 2019 r. a 4 marca 2020 r. Badacze sugerują, że pierwsza infekcja wystąpiła u ludzi pomiędzy połową września a początkiem grudnia. Badania pokazują również, że mutacje wirusa przyspieszyły, gdy rozprzestrzenił się na całym świecie.

Trzy typy, nazwane A, B i C, podążają różnymi ścieżkami na całym świecie. Naukowcy twierdzą, że wirus mutuje, by jak najlepiej dostosować się do określonych warunków i by lepiej zarażać określone populacje.

Koronawirus typu A

Wariant koronawirusa „A” jest najściślej spokrewniony z koronawirusem występującym u nietoperzy i łuskowców. Naukowcy uważają, że wirus mógł przenieść się na ludzi z jednego ze stworzeń w Wuhan. 

Co ciekawe, początkowe wybuchy epidemii w USA dotyczyły rodowego wariantu „A”. Zmutowane wersje „A” zaobserwowano u Amerykanów, którzy mieszkali w Wuhan, a dużą liczbę wirusów typu A znaleziono u pacjentów z USA i Australii. Oznacza to, że typ ,,A'' uważany za pierwszy typ koronawirusa z Wuhan szybko przeniósł się na inne kontynenty zagrażając tamtejszej społeczności.

Szczep ,,A ''jest w dużej mierze nieobecny po drugiej stronie Atlantyku.

Koronawirus typu B

Choć typ „A”, uważany za najbardziej zbliżony do pierwotnego typu wirusa, był zaobserwowany w Wuhan, gdzie doszło do wybuchu epidemii, to wcale nie był dominującym typem wirusa w mieście. Najczęściej obserwowano tam typ ,,B'', który pochodzi od „A”.

Jest to najbardziej powszechny w Chinach kontynentalnych typ koronawirusa.  Naukowcy uważają, że jest on przystosowany immunologicznie lub środowiskowo do dużej części populacji Azji Wschodniej.

Mutacja typu ,,B'' dotarła również do Europy, a także do Stanów Zjednoczonych.

Koronawirus typu C

Typ „C” koronawirusa zmutował z typu „B”. Naukowcy uważają, że typ ten jest głównym rodzajem europejskim, występującym u wczesnych pacjentów z Francji, Włoch, Szwecji i Anglii.

W rzeczywistości najczęściej występuje w Hongkongu, Singapurze i Korei Południowej, co sugeruje, że rozprzestrzenił się na Europę z tych regionów.  

Koronawirus w Polsce

Wszystko wskazuje na to, że koronawirus dotarł do Polski z Niemiec, gdzie tak samo, jak we Włoszech stwierdzono typ ,,B'' koronawirusa, co może oznaczać, że w Polsce również zmagamy się z taką mutacją.

Według naukowców z Cambridge typ ,,B'' przedostał się do Niemiec z Azji Wschodniej, a z Niemiec został przeniesiony do Włoch. 

Prace nad koronawirusem trwają

Zespół badawczy z Cambridge chce dowiedzieć się, czy niektóre szczepy koronawirusa są bardziej agresywne niż inne, co może wyjaśniać, dlaczego niektóre kraje mają znacznie wyższą śmiertelność.

Niestety, prace te mogą jeszcze potrwać, ponieważ kraje takie jak Hiszpania i Niemcy zsekwencjonowały tylko kilkadziesiąt genomów wirusów, a Włochy mniej niż 10.

- W tej chwili nie ma żadnych wyników klinicznych związanych z sekwencjami genomowymi, więc nie wiemy, czy mutacje powodują, że niektóre warianty są bardziej śmiertelne - stwierdził dr Foster, jeden z autorów badania.

Źródło: Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Proceedings of National Academy of Sciences