113-letnia kobieta pokonała koronawirusa. Swoją historią dzieli się w sieci

13.05.2020
Aktualizacja: 13.05.2020 14:05
113-letnia Maria Branyas, najstarsza kobieta w Hiszpanii, wyzdrowiała z koronawirusa
fot. Shutterstock

113-letnia Maria Branyas Morera, najstarsza mieszkanka Hiszpanii, pokonała COVID-19. Chorobę zdiagnozowano u niej w marcu, po długim leczeniu dziś czuje się dobrze. O swoim wyzdrowieniu opowiedziała w rozmowie z dziennikarzami. 

  • Najstarsza kobieta, mieszkająca w Hiszpanii, chorowała na koronawirusa. Po długim leczeniu wyzdrowiała i czuje się dobrze.
  • Zakażenie COVID-19 stwierdzono u 113-letniej kobiety w marcu.

Maria Branyas to Jedna z pierwszych osób w Hiszpanii, u których stwierdzono zakażenie COVID-19. Po kilku tygodniach spędzonych w izolacji Maria Branyas wyzdrowiała.

Lekarze podkreślają jednak, że przebieg jej choroby był łagodny i mimo jej zaawansowanego wieku, nie cierpiała na żadne poważne, zagrażające życiu objawy.

Branyas przeżyła pandemię grypy w latach 1918–1919, hiszpańską wojnę domową w latach 1936–39 i koronawirusa. Jest prawie cztery lata młodsza od najstarszej kobiety na świecie, Japonki Kane Tanaki.

W filmie opublikowanym przez hiszpańską TV3 Branyas opisała personel, który nią się opiekował jako bardzo miły. Podkreśliła, że miała ogromne szczęście przejść przez chorobę i teraz może się cieszyć dobrym zdrowiem.

–  Czuje się teraz już naprawdę dobrze, w zeszłym tygodniu zrobiono jej test na obecność koronawirusa i jego wynik był negatywny – dodała rzeczniczka placówki.

Maria nie jest jedyną osobą w sędziwym wieku, która pokonała koronawirusa w Hiszpanii. Wiadomo, że co najmniej dwie inne kobiety, również wyzdrowiały z groźnego wirusa. Jedna ma  101 lat, a druga 107 lat.

COVID-19: kim jest najstarsza pacjentka?

Maria Branyas urodziła się w Meksyku w 1907 roku, dwa lata później przeniosła się na północ do San Francisco i wraz z ojcem hiszpańskiego dziennikarza przybyła do katalońskiej prowincji Girona podczas pierwszej wojny światowej. Wychowała troje dzieci, z których jedno niedawno skończyło 86 lat. Ma też 11 wnuków, z których najstarsze ma 60 lat, i 13 prawnuków. Od dwudziestu lat mieszka w domu opieki w mieście Olot.

Źródło: BBC