Zamknij

Zachorowań może być sześć razy więcej niż w oficjalnych statystykach

24.11.2020 10:59
Koronawirus na świecie
fot. Shutterstock

Liczba zachorowań z powodu koronawirusa może być sześć razy większa niż w oficjalnych statystykach - donoszą naukowcy z Australii.

Australijscy naukowcy nie uwierzyli w oficjalne statystyki dotyczące zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 na świecie. Powiedzieli "sprawdzam" i przeprowadzili własną analizę, żeby uchwycić rzeczywisty wskaźnik zakażeń. Wnioski są jednoznaczne.

Koronawirus na świecie

Badacze z Ikigai Research, Australian National University i Uniwersytetu w Melbourne wzięli pod lupę dane z 15 krajów, które mają podobne podejście do testowania, diagnozowania i leczenia COVID-19. W zestawieniu ujęto rozwinięte kraje zachodnie plus Koreę Południową.

Naukowcy zastosowali technikę rzutowania wstecznego - wzięli oficjalne liczby zakażeń wraz ze współczynnikami zgonów (zarówno z powodu COVID-19, jak i nieznanych przyczyn dla danych obszarów). Następnie dodali wskaźniki przeżycia dla danej choroby, a całość przenieśli do modelu komputerowego. System pomyślał, przetrawił i wypluł wykresy wskaźników infekcji dla poszczególnych krajów i uśrednione razem.

We wszystkich krajach szacunkowa liczba zakażeń koronawirusem była większa niż w oficjalnych statystykach - średnio 6,2 razy większa niż w rządowych raportach. Wyniki zaprezentowano w czasopiśmie Royal Society Open Science.

Liczba przypadków koronawirusa na świecie

Pod koniec listopada 2020 roku łączna liczba przypadków koronawirusa na świecie sięga 60 mln zakażeń. Zwycięzcą niechlubnego rankingu są Stany Zjednoczone. Na "podium" znalazły się także Indie i Brazylia.

  • USA - 12 mln
  • Indie - 10 mln
  • Brazylia - 6 mln
  • Francja - 2 mln
  • Rosja - 2 mln
  • Hiszpania - 1,5 mln
  • Wielka Brytania - 1,5 mln
  • Włochy - prawie 1,5 mln

Ile ludzi zmarło z powodu COVID-19?

To nie pierwsze doniesienia o rozbieżnościach pomiędzy oficjalnymi statystykami a rzeczywistą skalą problemu. W kwietniu "New York Times" przeprowadził własną analizę zgonów w 11 krajach. Od całkowitej liczby zgonów z jednego miesiąca w 2020 roku odjęli liczbę zgonów z analogicznego okresu w 2019. Następnie odliczyli oficjalnie zaraportowane przypadki COVID-19. Zostało 36 tys. niewyjaśnionych historii.

Dowiedz się więcejOfiar COVID-19 jest znacznie więcej. W statystykach pominięto 36 tys. osób

W Europie największe rozbieżności zaobserwowano w Hiszpanii (7,3 tys. niewyjaśnionych zgonów), we Francji (6,5 tys. niewyjaśnionych zgonów), w Anglii i Walii (6,3 tys. niewyjaśnionych zgonów).

Redaktorzy "New York Times" tłumaczyli wówczas, że w liczbie 36 tys. nadliczbowych zgonów mogły znaleźć się zarówno niezaraportowane przypadki COVID-19, jak i śmierć z przyczyn innych niż koronawirus, związana z przepełnieniem szpitali w okresie pandemii.

Oficjalna liczba zgonów z powodu zakażenia koronawirusem pod koniec listopada 2020 r. wynosi prawie 1,5 mln.

Źródło: medicalxpress.com, nytimes.com, gisanddata.maps.arcgis.com