Wybierasz się na kilkuosobowe spotkanie? Sprawdź, jak roznosi się wirus

15.10.2020 16:13
Koronawirus a wilgotność powietrza
fot. Shutterstock

Eksperyment przeprowadzony za pomocą japońskiego superkomputera pokazuje, jak wilgotność powietrza wpływa na rozprzestrzenianie się koronawirusa w aerozolach wydychanych przez ludzi.

Japoński superkomputer Fugaku wykazał, że wilgotność powietrza może mieć duży wpływ na rozprzestrzenianie się koronawirusa SARS-CoV-2.

Koronawirus lepiej rozprzestrzenia się w suchym powietrzu

Naukowcy wykorzystali superkomputer Fugaku do modelowania emisji i przepływu cząsteczek wirusopodobnych pochodzących od zarażonych ludzi w różnych środowiskach wewnętrznych - również w sytuacji symulującej spotkanie czworga osób. 

Symulacje wykazały, że wilgotność powietrza niższa niż 30 proc. spowodowała ponad dwukrotną liczbę cząstek wirusa rozpowszechniających się w aerozolu w porównaniu z poziomem 60 proc. lub wyższym. Badanie wskazuje zatem, że zwiększenie wilgotności z 30 do 60 proc. może zmniejszyć liczbę cząsteczek rozprzestrzeniających się w powietrzu. 

Eksperyment pokazuje, że większe ryzyko roznoszenia się koronawirusa występuje zimą w zamkniętych pomieszczeniach, gdzie z powodu ogrzewania jest suche powietrze. 

Odkrycie sugeruje, że częste wietrzenie pomieszczeń lub stosowanie nawilżaczy może pomóc ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa. Badanie zostało opublikowane przez Riken i Kobe University.

Symulacja japońskiego superkomputera wykazała również, że przezroczyste osłony na twarz (przyłbice) nie są tak skuteczne w zapobieganiu rozprzestrzenianiu się aerozoli, jak maski. Ponadto, z symulacji wynika, że na spotkaniu, w którym bierze udział kilka osób, na zakażenie wirusem najbardziej narażona jest osoba, która siedzi bezpośrednio naprzeciwko osoby zakażonej - najmniejsze ryzyko dotyczy osoby, która siedzi obok zakażonego, po tej samej stronie stołu.

Zespół badawczy kierowany przez Makoto Tsubokurę wcześniej używał superkomputera Fugaku do modelowania warunków zarażenia w pociągach, miejscach pracy i salach lekcyjnych.

Źródło: Reuters