Koronawirus może atakować tarczycę

12.08.2020
Aktualizacja: 05.11.2020 14:32
Koronawirus a problemy z tarczycą
fot. Shutterstock

Koronawirus SARS-CoV-2 może atakować tarczycę - donoszą włoscy naukowcy. U części pacjentów zaobserwowano tyreotoksykozę. Dowiedz się więcej.

COVID-19 to choroba wielonarządowa, która atakuje nie tylko płuca, ale także mózg, serce, nerki, układ pokarmowy, a nawet skórę. Włoscy naukowcy zaobserwowali również tyreoksykozę, sugerującą podostre zapalenie tarczycy.

Koronawirus a tarczyca

Tyreoksykoza to nadmiar hormonów tarczycy w organizmie. Występuje jako powikłanie nieleczonej nadczynności tarczycy. Obserwowana jest także m.in. w podostrym zapaleniu tarczycy, nazywanym "wirusowym zapaleniem tarczycy".

Naukowcy ze szpitala klinicznego Ca 'Granda Ospedale Maggiore Policlinico w Mediolanie porównali częstość występowania tyreotoksykozy u pacjentów przyjętych na oddziały intensywnej opieki medycznej z powodu COVID-19 z pacjentami przyjętymi na te same oddziały intensywnej opieki medycznej w 2019 roku.

Aż u 13 z 85 pacjentów (15%) w grupie przyjętych na OIOM z powodu COVID-19 rozpoznano tyreoksykozę, w porównaniu z 1 z 78 pacjentów (1%) w grupie kontrolnej.

Wyniki opublikowano w prestiżowym czasopiśmie naukowym "The Lancet".

Choroby tarczycy a COVID-19

"Znaczna część pacjentów z COVID-19 wymagająca intensywnej opieki ma tyreotoksykozę i niskie stężenie hormonu tyreotropowego w surowicy, prawdopodobnie w wyniku podostrego zapalenia tarczycy wywołanego przez SARS-CoV-2" - napisali autorzy badania w podsumowaniu.

Pacjenci z COVID-19 mieli również mniejszą częstość występowania zaburzeń tarczycy w wywiadzie w porównaniu z grupą kontrolną. "Sugeruje to, że takie stany nie są czynnikiem ryzyka zakażenia SARS-CoV-2 ani ciężkości COVID-19" - czytamy.

To pierwsze takie badanie. Autorzy badania zalecają rutynową ocenę czynności tarczycy u pacjentów z COVID-19 pod kątem podostrego zapalenia tarczycy. Zachęcają również do przeprowadzenia kolejnych badań na ten temat.

To może cię zainteresować:

Źródło: thelancet.com