Zamknij

Maseczki będziemy nosić do lata przyszłego roku. Przewiduje wiceminister zdrowia

15.12.2020
Aktualizacja: 15.12.2020 12:10

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska przekazał wstępny termin, kiedy wycofany zostać może w Polsce obowiązek noszenia maseczek ochronnych. 

Koronawrus: maseczki do kiedy trzeba nosić?
fot. Shutterstock
  • Do kiedy maseczki? Wiceminister zdrowia podał wstępne prognozy. 

– Mimo że szczepionka się pojawi, to do lata będziemy żyć w pewnych restrykcjach – zapowiedział wiceminister zdrowia. Skomentował też aktualną sytuację epidemiczną. Odniósł się m.in. do stabilizującej się liczby nowych zakażeń, przestrzegając, aby nie lekceważyć koronawirusa i wciąż stosować się do zaleceń sanitarnych.

– Kiedy przychodziła druga fala pandemii, liczba dziennych zachorowań była na poziomie ok. tys. osób. Tymczasem teraz mamy ok. 10 tys. zakażeń dziennie, więc jeśli pojawi się trzecia fala pandemii, wówczas skutki dla polskiej służby zdrowia byłyby znacznie gorsze niż po drugiej fali – ocenił Waldemar Kraska w poniedziałek na antenie TVP Info.

Czy szczepienia coś zmienią?

Według wiceministra zdrowia w styczniu Polska będzie mieć do dyspozycji ok. 1,1 mln szczepionek, co pozwoli na przeprowadzenie tzw. zerowej fazy szczepień. Według niego jednak "nie wszyscy medycy będą chcieli się zaszczepić na koronawirusa".

– W tej fazie, kiedy prowadzone są listy chętnych do szczepienia służby zdrowia w ponad 500 polskich szpitalach, niestety szczepionka nie cieszy się popularnością – poinformował dalej. 

Zapytano go również o, to kiedy rząd poluzuje niektóre obostrzenia. Wiceminister zaznaczył, że choć wprowadzenie szczepionki na polski rynek bardzo pomoże w walce z epidemią, to niektóre ograniczenia pozostaną w niezmienionej formie.

– Z powodów technicznych nie jesteśmy w stanie zaszczepić wszystkich Polaków w ciągu 1-2 tygodni, więc, mimo że ona się pojawi, wciąż do lata będziemy żyć w pewnych restrykcjach: maseczka, dystans społeczny i dezynfekcja – oświadczył.

Źródło: PAP