Zamknij

Koronawirus: lista leków, które mogą być skuteczne przeciwko COVID-19

31.07.2020
Aktualizacja: 05.11.2020 15:17
Koronawirus: leki na COVID-19.
fot. Shutterstock

Zespół naukowców wskazał 13 leków, które mogą być skuteczne przeciwko COVID-19. To odkrycie stanowi podstawę do dalszych prób leczenia. Lista leków została opublikowana w naukowym czasopiśmie „Nature”.

  • Naukowcy z Uniwersytetu Yale zamierzają wypróbować nową metodę leczenia COVID-19 po odkryciu leków, które według nich będą skuteczne przeciwko SARS-CoV-2.
  • Odkrycie leków, które mogą skutecznie hamować rozprzestrzenianie się SARS-CoV-2, skłoniło naukowców z Uniwersytetu Yale w New Haven, do wypróbowania nowego leczenia COVID-19.

Nagłe pojawienie się i szybkie rozprzestrzenianie się SARS-CoV-2, w połączeniu z jego znacznymi wskaźnikami śmiertelności, zmusiło rządy na całym świecie do wprowadzenia wielu środków nadzwyczajnych.

Chociaż naukowcy na całym świecie dokładają wszelkich starań, aby opracować skuteczną szczepionkę, mogą nie być w stanie odkryć ją tak szybko, jak byśmy się tego spodziewali. Co więcej, rozwój nowych terapii przeciwwirusowych, według autorów artykułu w „Nature”, może zająć ponad 10 lat.

Zobacz też:  Algi morskie lepsze niż remdesiwir. To nowy lek na COVID-19?

Koronawirus: leki na COVID-19

Jednym ze sposobów reagowania na te wydłużone ramy czasowe i poważne niekorzystne skutki dla społeczeństwa wynikające z okresowego stosowania środków nadzwyczajnych jest przyjrzenie się lekom, które uzyskały zezwolenie na leczenie innych chorób.

Obecnie wiodący lek przeciwwirusowy COVID-19 - remdesivir - jest jednym z tych, któremu zostało  zmienione zastosowanie. Jednak badania nad skutecznymi lekami przeciwwirusowymi wciąż trwają.

Przeczytaj:  Polski lek na koronawirusa. "Możemy być pierwsi na świecie" [Wywiad]

Naukowcy mogą nadal zidentyfikować skuteczniejsze, wcześniej dostępne leki przeciwwirusowe lub inne, które zwiększają ogólną skuteczność. Ponadto, biorąc pod uwagę globalny charakter pandemii, dostępność alternatywnych leków przeciwwirusowych może być niezwykle cenna. 

Lista obiecujących leków na koronawirusa

Aby dalej zidentyfikować potencjalnie skuteczne leki przeciwwirusowe przeciwko SARS-CoV-2, autorzy badania przeanalizowali bazę danych zawierającą około 12 000 leków, które przeszły już różne badania kliniczne i analizy in vitro.

Ponieważ leki w bazie danych przeszły już badania przesiewowe i zostały zatwierdzone pod kątem skuteczności, bezpieczeństwa i dostępności, naukowcy mogą skrócić czas potrzebny na opracowanie potencjalnych metod leczenia COVID-19.

Z tej bazy danych naukowcy zidentyfikowali 100 leków, które wykazywały właściwości przeciwwirusowe w odpowiedzi na SARS-CoV-2 w komórkach laboratoryjnych. Spośród nich skupili się na 21, które wydawały się najbardziej obiecujące.

Następnie naukowcy przetestowali 21 leków w różnych dawkach. Chcieli ocenić, które z nich zachowały aktywność przeciwwirusową w stężeniach, które spowodowały zbyt duże uszkodzenia komórek. Na podstawie wyników tych testów zidentyfikowali 13 leków, które wykazały klinicznie istotne skutki.

Na początku listy potencjalnych leków na COVID-19 znalazł się LAM-002A 9 (apilimod), stosowany w leczeniu chłoniaka grudkowego i chorób autoimmunologicznych.

Firma biofarmaceutyczną AI Therapeutics, która jest właścicielem praw do LAM-002A, zaproponowała badanie fazy II w celu oceny jego skuteczności w hamowaniu SARS-CoV-2. Zespół spodziewa się, że w badaniu wezmą udział 142 osoby.

Według prof. Murata Gunela, który specjalizuje się w neurochirurgii w Yale i jest głównym doradcą naukowym AI Therapeutics: „LAM-002A zapowiada się jako nowa potężna terapia dla pacjentów z COVID-19, zapobiegająca postępowi choroby, miejmy nadzieję, że pozwoli to uniknąć hospitalizacji”.

Do czasu publikacji wyników badań naukowcy i inni eksperci nie będą wiedzieli, jak skuteczny może być LAM-002A. Chociaż wygląda obiecująco w kontekście laboratoryjnym, kluczowym czynnikiem jest sposób, w jaki reaguje na wirusa u ludzi.

Źródło:  www.medicalnewstoday.com