Zamknij

Koronawirus: kwarantanna. Czy można odwiedzać rodzinę?

23.03.2020
Aktualizacja: 06.11.2020 02:38
Kwarantanna i odwiedzanie rodziny
fot. Shutterstock

Koronawirus utrudnia kontakty towarzyskie i oddala od siebie rodzinę. To właśnie przebywanie w odosobnieniu, często zupełnie samemu, wydaje się dla wielu osób najbardziej problematyczne. Czy przebywając w dobrowolnej, nienarzuconej przez władze kwarantannie można spotkać się z rodziną? 

Niestety, przebywanie w kwarantannie polega na tym, że nie można spotykać się z osobami, z którymi się nie mieszka. Dotyczy to również kwarantanny narzuconej sobie samodzielnie. Aby kwarantanna przyniosła oczekiwane skutki, należy unikać, najbardziej jak to możliwe, kontaktu z innymi ludźmi -  w tym z własną rodziną. 

Krewni, szczególnie osoby starsze, powinni trzymać się z daleka, bo interakcja nawet w małych grupach nie jest już zalecana.

Przykładem tego, dlaczego spotykanie się w gronie rodzinnym w czasie epidemii koronawirusa jest niebezpieczne, może być historia Grace Fusco z USA. Matka 11 dorosłych dzieci oraz babcia 27 wnuków zmarła w wyniku zakażenia koronawirusem. Wcześniej z powodu choroby wywołanej koronawirusem zmarło dwoje dzieci kobiety, a cztery osoby z tej samej rodziny są zakażone. Wszyscy członkowie rodziny zarazili się od siebie wirusem podczas rodzinnego obiadu.

Ogólnie obowiązuję zasada: można spędzać czas z osobami, z którymi się mieszka. Z innymi osobami, w tym z rodziną, bliskimi znajomymi, należy unikać kontaktu do czasu, gdy przestanie istnieć ryzyko zarażenia siebie lub innych.

Jeśli decydujesz się na izolację:

  • zrezygnuj z odwiedzin u rodziny lub znajomych i nie przyjmuj gości w domu;
  • unikaj wychodzenia z domu, jeśli nie jest to konieczne;
  • utrzymuj bezpieczną odległość (najlepiej kilku metrów) od innych osób na ulicy lub w sklepie.

Koronawirus: dlaczego należy unikać ludzi?

Koronawirus SARS-CoV-2 przenosi się drogą z człowieka na człowieka. Wirus przenoszony jest w wydzielinie z dróg oddechowych (drogą kropelkową). Podczas kichania, kaszlu, a nawet mówienia, zakażeni koronawirusem przenoszą na innych krople zawierające wirusa, a osoba dotychczas zdrowa zakaża się, wdychając wydzielinę lub przenosząc ją do ust, oczu, nosa. Wirus może również przetrwać kilka godzin na powierzchniach takich jak stoły i klamki.

Obecnie nie ma wystarczających informacji epidemiologicznych, aby określić, jak łatwo wirus rozprzestrzenia się między ludźmi, ale szacuje się, że jedna zarażona osoba zarazi od dwóch do trzech kolejnych.

Niestety, najlepszą metodą na uniknięcie zakażenia koronawirusem jest unikanie innych ludzi. 

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.