Zamknij

Kiedy nosiciele koronawirusa zakażają? Okazuje się, że wcześniej niż sądzono

22.11.2020
Aktualizacja: 23.11.2020 07:16
Koronawirus: w ciągu 5 pierwszych dni przenosimy wirusa.
fot. Shutterstock

Według najnowszych badań ludzie przenoszą koronawirusa najprawdopodobniej w ciągu pierwszych pięciu dni od wystąpienia objawów. Co to oznacza dla trwającej pandemii?

  • Niektóre raporty wykazują, że ludzie najbardziej zarażają  tuż przed wystąpieniem objawów, czyli pierwszym tygodniu zakażenia wirusem.

Według nich pacjenci mieli najwyższe poziomy wirusa we wczesnej fazie choroby, ale, co warto zauważyć, „żywy” wirus zdolny do replikacji jest wykrywany do dziewięciu dni po wystąpieniu pierwszych objawów.

Brytyjscy naukowcy twierdzą, że ich badania podkreślają, że wczesna izolacja ma kluczowe znaczenie dla powstrzymania dalszego rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2.

Stopień zakażenia zależy od wielu czynników, w tym od ilości żywych wirusów (zasadniczo wirusów zdolnych do replikacji), które niosą, oraz od ilości wirusa, jaki mają w swoich ciałach.

Naukowcy przeanalizowali 79 globalnych badań nad Covid-19, obejmujących osoby z objawami choroby w szpitalach, u których uzyskano już wynik pozytywny na obecność wirusa.

Naukowcom udało się zidentyfikować i odtworzyć żywotny wirus z próbek pobranych z nosogardzieli w trakcie pierwszych dziewięciu dni po rozpoczęciu infekcji. Okazało się, że ilość wirusowego RNA (fragmentów materiału genetycznego wirusa) w próbkach osiągała najwyższy poziom w momencie wystąpienia objawów lub w ciągu pięciu dni od ich pojawienia się. Tymczasem nieaktywne fragmenty wirusowego RNA nadal znajdowano w próbkach nosa i gardła średnio do 17 dni po wystąpieniu objawów.

Naukowcy doszli do wniosku, że, pomimo utrzymywania się tych fragmentów, nie znaleziono żadnego zdolnego do replikacji wirusa po upływie dziewięciu dni – mało prawdopodobne jest to, że większość ludzi nadal była bardzo zaraźliwa po tym punkcie.

Dr Muge Cevik z University of St Andrews w Wielkiej Brytanii powiedział w rozmowie z BBC, że odkrycia wykazały, że ludzie zarażali  bardzo wcześnie. "Ludzie naprawdę potrzebują wsparcia, aby się zapewnić wszystkich, że izolują się, gdy tylko pojawią się objawy, nawet te łagodne. Zanim niektórzy ludzie uzyskają wyniki wymazów, mogą już minąć najbardziej zaraźliwą fazę" – dodał. 

„Musimy  dokładniej przyjrzeć się, dlaczego niektórzy ludzie nie są w stanie od razu odizolować się i pomóc im to zrobić” – powiedziała.

Badanie nie dotyczyło osób bezobjawowych, ale autorzy ostrzegają, że inne badania wykazały, że ludzie mogą zakażać, zanim wystąpią objawy i mogą przenosić wirusa bez żadnych widocznych objawów.

W Wielkiej Brytanii urzędnicy twierdzą, że ludzie muszą natychmiast izolować się przez co najmniej 10 dni, jeśli mają jakiekolwiek objawy koronawirusa.

Źródło: BBC