Jeśli 50% ludzi podejmie te 3 proste kroki, powstrzymamy pandemię

30.07.2020
Aktualizacja: 30.07.2020 10:21
Jak pokonać koronawirusa? 3 sposoby na walkę z COVID-19.
fot. Shutterstock

Chociaż szczepionka może mieć kluczowe znaczenie dla całkowitego zatrzymania wirusa, nowe badanie wykazało, że proste kroki mogą drastycznie pomóc w ograniczeniu rozprzestrzeniania się SARS-CoV-2.

  • Dystans społeczny i noszenie maseczki mogą pomóc powstrzymać rozprzestrzenianie się COVID-19. Niestety, wciąż nie robią tego wszyscy
  • Kroki te mogą drastycznie pomóc w ograniczeniu rozprzestrzeniania się choroby, jeszcze przed wynalezieniem szczepionki. 

Mycie rąk, dystans fizyczny i noszenie maski mogą drastycznie pomóc zmniejszyć lub zatrzymać rozprzestrzenianie się wirusa. Aby te kroki zadziałały, co najmniej 50 procent populacji musi je przyjąć.

Chociaż szczepionka może mieć kluczowe znaczenie dla całkowitego zatrzymania wirusa, nowe badanie wykazało, że proste kroki mogą drastycznie pomóc w ograniczeniu rozprzestrzeniania się SARS-CoV-2.

Nowe badania opublikowane w czasopiśmie „PLoS Medicine” ukazuje, że trzy kroki mogą pomóc zatrzymać lub spowolnić COVID-19 wybuchowi bez szczepionki. Te trzy kroki są proste: mycie rąk, dystans fizyczny i noszenie maski.

Koronawirus: jak powstrzymać COVID-19?

Autorzy badania odkryli, że nawet bez szczepionki jesteśmy w stanie powstrzymać pandemię. Jest to możliwe, jeśli wystarczająca liczba ludzi podejmie konkretne kroki w celu ochrony swojego zdrowia i zmniejszenia ryzyka przeniesienia choroby.

W badaniu zauważono, że środki muszą zostać przyjęte przez ponad 50% populacji, aby móc zapobiec kolejnej fali pandemii.  – Jeśli populacja szybko zda sobie sprawę z koronawirusa i skutecznych środków zapobiegawczych, zastosowanie ich może zarówno zmniejszyć, jak i opóźnić szczytową liczbę przypadków – stwierdzili autorzy.

Naukowcy opracowali model obliczeniowy rozprzestrzeniania się COVID-19 w oparciu o znane informacje o epidemiologii choroby. Model posłużył do zbadania przewidywanego wpływu środków zapobiegawczych.

– Łączenie narzuconych przez siebie środków zapobiegawczych – szczególnie jeśli zostaną przyjęte szybko i przez dużą część populacji – z narzuconym przez rząd dystansem społecznym, może zarówno opóźnić, jak i zmniejszyć szczyt epidemii – napisali autorzy badania.

Te samodzielnie narzucone środki zapobiegawcze, w tym częste mycie rąk, noszenie maski i dystans fizyczny, okazały się skuteczne same w sobie – ale w połączeniu stanowią ostateczne potrójną ochronę przed COVID-19.

Dystans społeczny w walce z koronawirusem jest kluczowy

Według Centers for Disease Control and Prevention (CDC) dystans społeczny daje przede wszystkim czas na zwiększenie możliwości opieki zdrowotnej. Organizacja wykorzystała model matematyczny do zbadania skuteczności utrzymywania odległości w kontaktach międzyludzkich. Wyniki pokazały, że interwencje oparte na dystansie społecznym zastosowane na samym początku epidemii zahamowały wzrost zarażeń. 

Zarazki rozprzestrzeniają się z innych ludzi lub powierzchni, gdy dotykasz twarzy nieumytymi rękami, dotykasz zanieczyszczonych powierzchni lub wydmuchujesz nos, kaszlesz lub kichasz w dłonie, a następnie kontaktujesz się z innymi ludźmi lub przedmiotami.

Wcześniej badaniu z kwietnia 2020 pokazuje, że noszenie maseczek i utrzymywanie dystansu społecznego staje się jednym z kluczowych działań spowalniając rozprzestrzenianie się wirusa. Samo noszenie maseczek (z udziałem co najmniej 80%populacji) ma znaczący wpływ na COVID-19 i jest najbardziej skuteczne, jeśli jest stosowane wcześnie.

Lekcje z krajów, które pokonały koronawirusa

Krajom takim jak Nowa Zelandia, które niemal natychmiast wdrożyły środki samoizolacji, udało się zminimalizować ryzyko zarażenia.  Tutaj trzy dni po ogłoszeniu przez WHO stanu zagrożenia zdrowia publicznego rozpoczęła wdrażanie środków zapobiegawczych.

W przeciwieństwie do tego Stany Zjednoczone niedawno przekroczyły liczbę 70 000 nowych przypadków w ciągu jednego dnia, co jest wynikiem kontynuacji ponownego otwierania się gęsto zaludnionych stanów kraju i odmowy noszenia masek przez dużą część populacji.

Dr Scott Weisenberg, profesor kliniczny chorób zakaźnych w NYU Langone Health w Nowym Jorku, wyjaśnił, że podejmowanie małych kroków, takich jak noszenie maski i unikanie kontaktu z osobami spoza domu, może mieć ogromny wpływ.

– Największe ryzyko transmisji SARS-CoV-2 występuje przy długotrwałym bliskim kontakcie, szczególnie w pomieszczeniach – powiedział Weisenberg. – Osoby, które nie mają jeszcze objawów, mogą przenosić wirusa na innych – dodał.

– Dystans społeczny, uniwersalne noszenie maski podczas przebywania w pobliżu innych oraz mycie rąk w połączeniu to najskuteczniejsze sposoby zmniejszenia ryzyka zarażenia się jednostki i kontrolowania rozprzestrzeniania się wirusa w społeczności  – powiedział.

Heinz zwrócił uwagę, że środki te mogą być trudne do przyjęcia, ale należy pamiętać o tym, że mają one charakter tymczasowy. –Nikt nie lubi blokady – podkreślił. – To frustrujące dla wszystkich, ale musimy to zrobić, w przeciwnym razie nie ma nadziei na poprawę sytuacji. Ale jeśli ciężko pracujemy, istnieje niewielka szansa, że możemy to zrobić z opóźnieniem. Te środki nie mogą być opcjonalne. Muszą obowiązywać wszystkich – dodał.

Źródło: healthline.pl