Zamknij

Koronawirus: jak uniknąć zakażenia? 5 sposobów

27.02.2020 12:35

Czy można uniknąć zakażenia koronawirusem z Wuhan? Ryzyko zakażenia zależy od wielu czynników, na które często nie mamy wpływu. Można jednak zminimalizować ryzyko zarażenia się koronawieusem z Chin 2019-nCoV poprzez stosowanie podstawowych zasad higieny. WHO wyróżnia 5 podstawowych zasad, dzięki którym można uniknąć lub zmniejszyć ryzyko zarażenia. Sprawdź, co robić, by nie zarazić się koronawirusem.

Jak uniknąć zakażenia koronawirusem?
fot. Shutterstock

Jak uniknąć zarażenia się koronawirusem 2019-nCoV? Przede wszystkim należy stosować podstawowe zasady higieny. Eksperci przekonują, by zachować spokój i postępować rozsądnie według zaleceń. Światowa Organizacja Zdrowia poleca częste mycie rąk, zakrywanie ust podczas kaszlu, kontakt z lekarzem w przypadku wystąpienia objawów zakażenia wirusem. 

Jak zminimalizować ryzyko zarażenia się koronawirusem z Chin 2019-nCoV?

1. Często myj ręce

Regularnie i dokładnie myj ręce wodą i mydłem lub specjalnymi preparatami odkażającymi z alkoholem. Dlaczego? Ponieważ częste mycie rąk zabija wirusy, które mogą znajdować się na rękach i nie wniknęły jeszcze do organizmu.

2. Zachowaj bezpieczny dystans 

Zachowaj co najmniej 1 metr odległości od osób, które kaszlą lub kichają. Kiedy ktoś kaszle lub kicha, rozpyla wydzielinę z nosa lub ust, która może zawierać wirusa. Jeśli jesteś zbyt blisko, możesz wdychać wydzielinę i zarazić się koronawirusem.

3. Unikaj dotykania oczu, nosa i ust

Dłońmi dotykasz w ciągu dnia bardzo wielu powierzchni, które mogą ,,zbierać'' wirusy. Przez zanieczyszczoną dłoń możesz przenieść koronawirusa do oczu, nosa lub ust skąd może przedostać się do organizmu i wywołać zachorowanie.

4. Zasięgnij opinii lekarza, jeśli masz gorączkę, kaszel i trudności z oddychaniem

Zostań w domu, jeśli źle się czujesz. Jeśli masz gorączkę, kaszel i trudności z oddychaniem, zwróć się po pomoc lekarską, ale wcześniej zadzwoń na odpowiednią infolinię i upewnij się, czy objawy mogą zagrażać zdrowiu. Postępuj zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia.

Władze krajowe i lokalne mają najbardziej aktualne informacje na temat sytuacji w okolicy. Zadzwoń z wyprzedzeniem, by lekarz mógł szybko skierować cię do właściwej placówki medycznej. Takie postępowanie może również zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa wśród osób w przychodni, szpitalu i innych miejscach.

5. Dbaj o prawidłowe nawyki

Zakrywaj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką podczas kaszlu lub kichania. Następnie natychmiast wyrzuć zużytą chusteczkę. Koronawirus rozprzestrzenia się drogą kropelkową - przez kichanie, kaszel. Przestrzegając zasad higieny, chronisz ludzi wokół siebie przed koronawirusem 2019-nCoV.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT:

•    Koronawirus - RAPORT: objawy, leczenie, epidemia
•    Jak długo koronawirus utrzymuje się na przedmiotach? Na te 10 uważaj
•    Koronawirus: kwarantanna domowa – jak postępować?
•    Koronawirus u dzieci. Jak przebiega zakażenie?
•    Koronawirus: interaktywna mapa zachorowań. Gdzie jest koronawirus? [Mapa live]

Źródło: who.int