Oto jak jeden chory może zarazić wszystkie pozostałe osoby (wizualizacja)

19.11.2020
Aktualizacja: 19.11.2020 21:36
Jak rozprzestrzenia się koronawirus?
fot. Shutterstock

Lekarze podkreślają, że noszenie maseczek i zachowanie dystansu to najlepsze metody ochrony przed koronawirusem SARS-CoV-2. W okresie jesienno-zimowym to szczególnie trudne, gdy w pomieszczeniach spędzamy większość czasu. Proste wizualizacje pokazują, jak przenoszony jest wirus, gdy w jednym pokoju przebywa kilka osób.

Przy wciąż rosnącej liczbie chorych na COVID-19, informacje o tym, jak rozprzestrzenia się koronawirus w poszczególnych warunkach, mogą być bardzo istotne. Naukowcy ustalili, że patogen przenosi się w powietrzu za pośrednictwem cząsteczek wydychanych przez zakażonych oraz jak długo pozostaje na różnych powierzchniach.

Wizualizacje przygotowane przez Luisa Almodóvara i udostępnionych przez hiszpańską gazetę El País pokazują, jak groźny jest koronawirus w pomieszczeniach oraz jak różne środki ostrożności wpływają na transmisję patogenu.

Wszystkie wizualizacje oparte zostały na modelu stworzonym przez profesora chemii z University of Colorado Boulder Jose-Luisa Jimeneza. Model ten przybliża sposób rozprzestrzeniania się COVID-19 w pomieszczeniach.

Gazeta El País przeanalizowała trzy możliwe scenariusze rozprzestrzeniania się koronawirusa w pomieszczeniach. We wszystkich modelach założono, że tylko jedna osoba ma koronawirusa.

Ważna informacja

Koronawirus w pomieszczeniach

W słabo wentylowanym pomieszczeniu lub na małej przestrzeni stężenie drobnoustrojów w powietrzu jest w miarę jednolite. Wtedy całe pomieszczenie jest obszarem wysokiego ryzykaW większych przestrzeniach, jak np. sale wykładowe, dobra wentylacja zmniejsza to prawdopodobieństwo zarażenia wirusem.

Zobacz, jak rozprzestrzenienia się koronawirusa

Pierwsza wizualizacja pokazuje, jak koronawirus rozprzestrzenia się w czasie spotkania sześciu osób, które przebywają w niewielkim, niewentylowanym salonie. Po zastosowaniu modelu prof. Jimeneza okazuje się, że nawet stosowanie odpowiedniego dystansu nie daje gwarancji bezpieczeństwa. Na materiale widać, że jeden chory może zarazić wszystkich pozostałych uczestników spotkania.

Druga wizualizacja pokazuje, w jaki sposób koronawirus rozprzestrzenia się w barze oraz w klasie. W każdym z tych miejsc tylko noszenie maseczek, zachowanie dystansu oraz odpowiednie wentylowanie pomieszczeń znacząco zmniejsza ryzyko przenoszenia się patogenu.

Zwrócono również uwagę na to, w jaki sposób patogen przenosi się, kiedy mówimy lub krzyczymy. Może to mieć ogromne znaczenie na transmisję koronawirusa, gdy krzyczymy, zwiększa się transmisję 50-krotnie w stosunku do tego, jak przenosi się, gdy milczymy lub szepczemy.

Źródło: tech.wp.pl