Jak należy przygotować się na wielką falę zakażeń zimą?

28.10.2020
Aktualizacja: 29.10.2020 17:05
Jak powinniśmy się przygotować na falę zakażeń zimą?
fot. Shutterstock

Stajemy przed podwójnym zagrożeniem – wzrostem zachorowań na grypę i wzrostem zachorowań na COVID-19. Czego możemy potrzebować, jeśli zostanie wprowadzony kolejny lockdown?

Liczba chorych na COVID-19 prawdopodobnie wzrośnie w miesiącach zimowych z trzech powodów: „Po pierwsze, wirus wywołujący COVID-19 jest koronawirusem, który rozprzestrzenia się bardziej w miesiącach zimowych” – przestrzega w rozmowie z CNN dr Lean Wen, lekarz medycyny ratunkowej. I dodaje: „Po drugie, w miesiącach zimowych powietrze jest mniej wilgotne. Cząsteczki przenoszące wirusa mogą pozostawać w powietrzu dłużej. Po trzecie, błony śluzowe są wysuszone i bardziej podatne na infekcje”.

Co zatem możemy zrobić? Jak mamy się przygotować na  ciężki zimowy czas? Warto zaopatrzyć się w podstawowe produkty higieniczne i spożywcze, który wystarczą na dłuższy czas. Dzięki temu rzadziej będziemy musieli wychodzić do sklepu. Poza tym warto uzupełnić apteczkę domową w najpotrzebniejsze preparaty (witaminowe i przeciwbólowe).

„Każdy sezon zimowy może przynieść komplikacje, przerwy w dostawie prądu, opóźnienia w wysyłce podstawowych produktów do lokalnych lub internetowych sklepów, więc świadomość, że dysponujesz wszystkimi środkami potrzebnymi do przetrwania w tak trudnej sytuacji, ma kluczowe znaczenie” - uważa Susan L. Polan, dyrektor w American Public Health Association, zrzeszającą pracowników służby zdrowia w Stanach Zjednoczonych.

Ryzyko zakażeń wzrasta: jak powinniśmy się zabezpieczyć?

Miesiące zimowe mogą okazać się bardzo trudne. Oto, co musisz mieć pod ręką w spiżarni, zamrażarce, apteczce, aby ograniczyć listę spraw do załatwienia w razie choroby, kwarantanny.

1.Zapasy mydła i innych środków czyszczących
Do regularnej higieny rąk i przedmiotów codziennego użytku, potrzebujesz mydła i środków do dezynfekcji rąk, które zawierają co najmniej 60% alkoholu. Jeśli ktoś z twoich bliskich choruje, niezbędne są również jednorazowe rękawiczki. Będziesz potrzebować też dodatkowego papieru toaletowego, maseczek na twarz.

2. Zaopatrz swoją domową apteczkę
W przypadku COVID-19 lub innej choroby, w domowej apteczce potrzebne są syrop na kaszel, leki zmniejszające przekrwienie śluzówki, paracetamol i ibuprofen na ból i gorączkę oraz leki przeciwbiegunkowe. Przydać się mogą również plastry i samoprzylepne opatrunki na rany. Jeśli cierpisz na jakąś dolegliwość, regularnie sprawdzaj, czy masz odpowiednią ilość leków, aby zapewnić ciągłość leczenia. 

3. Miej zawsze pod ręką termometr
Gorączka jest objawem zarówno Covid-19, jak i grypy, więc miej pod ręką termometr do sprawdzania temperatury.

4. Zrób zapas wody i żywności, która ma długi termin ważności
Nie ma potrzeby opróżniania półek w sklepach spożywczych, ale warto kupić trochę więcej rzeczy, aby ograniczyć wychodzenie do supermarketu. Zrób zapas wody i żywności, która nie psuje się szybko.

Produkty, które warto mieć w zapasie:

 • fasola w puszce i rośliny strączkowe,
 • ryby w puszce,
 • masło orzechowe,
 • makaron,
 • płatki owsiane,
 • zupy w puszkach,
 • płatki zbożowe o wysokiej zawartości błonnika,
 • batony proteinowe,
 • mrożone warzywa i owoce,
 • suszone owoce,
 • mleko,
 • kawa, herbata.

To są sugestie, ale każdy powinien sam pomyśleć o tym, czego potrzebuje, aby utrzymać swój komfort życiowy w czasie pandemii.

Źródło: CNN Health