Zamknij

Koronawirus (COVID-19): jak długo człowiek jest zaraźliwy? Ile trwa choroba?

27.03.2020
Aktualizacja: 06.11.2020 01:08

Kiedy człowiek zakażony koronawirusem przestaje zarażać innych? Jak długo SARS-CoV-2 pozostaje w organizmie człowieka? To ważne, by wiedzieć, że od czasu zarażenia się koronawirusem człowiek może zarażać innych przez wiele tygodni. 

Koronawirus
fot. Shutterstock

Według ekspertów pacjenci zakażeni koronawirusem zatrzymują patogen nawet przez 37 dni, co oznacza, że mogą zakażać innych przez długie tygodnie.

Informacje te mają ogromne znaczenie w przypadku podejmowanych decyzji o izolacji osób zakażonych. Wiadomo na pewno, że ustanie objawów zakażenia koronawirusem, nie oznacza, że dana osoba wydaliła całkowicie wirusa z organizmu i już nie zaraża.

Koronawirus: po jakim czasie od zakażenia człowiek staje się zaraźliwy?

Uważa się, że czas od ekspozycji na wirusa do wystąpienia objawów (okres inkubacji) wynosi 14 dni, chociaż objawy zwykle pojawiają się w ciągu czterech lub pięciu dni po zakażeniu. To dlatego osoby, które mogły mieć styczność z wirusem, muszą przebywać w izolacji przez 14 dni, bo jest to czas potrzebny na ujawnienie się ewentualnych objawów zakażenia.

Nie wiemy, w jakim stopniu ludzie, którzy jeszcze nie doświadczają objawów, mogą zarazić innych, ale możliwe jest, że ludzie mogą być zaraźliwi przez kilka dni, zanim staną się objawowi.

Przypuszcza się, że ludzie są najbardziej zaraźliwi na początku choroby, kiedy zaczynają odczuwać pierwsze objawy.

Jak długo po przechorowaniu COVID-19 człowiek może zarażać innych? Lekarze w Chinach wykryli RNA wirusa w próbkach pobranych od osób, które przeżyły zakażenie wirusem mniej więcej 20 dni po zarażeniu, co sugeruje, że ludzie mogą być zaraźliwi przez tygodnie po tym, jak poczują się lepiej.

COVID-19: ile trwa choroba?

Osoby z łagodnymi objawami powracają do zdrowia w ciągu jednego do dwóch tygodni, a nawet dłużej. W ciężkich przypadkach powrót do zdrowia może potrwać nawet kilka miesięcy. Według najnowszych szacunków około 1 proc. zarażonych osób może stracić życie.

- Wyleczenie choroby COVID-19 zajmuje nawet sześć tygodni – powiedział w rozmowie z CNN dr Michael Ryan ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Koniec choroby traktowany jest jako powrót pacjenta do zdrowia, czyli sytuację, gdy pacjent nie wykazuje już objawów i otrzymuje dwa kolejne negatywne wyniki testów w odstępie co najmniej jednego dnia.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: bloomberg.com; Harvard Health Publishing (Harvard Medical School)