Jak dobrze zdezynfekować każdy rodzaj maseczki? Kilka podpowiedzi

02.09.2020
Aktualizacja: 02.09.2020 13:52
Maseczki: jak je dobrze dezynfekować?
fot. Shutterstock

Eksperci twierdzą, że maseczki noszone na twarzy pomagają zapobiegać rozprzestrzenianiu się COVID-19, zapewniając barierę dla wychwytywania kropelek oddechowych zawierających wirusy. Zalecane jest mycie maseczek z tkaniny po każdym użyciu. Jak zdezynfekować maseczki i nie popełnić przy tym błędu?

Maseczki na twarz pomagają zmniejszyć rozprzestrzenianie się COVID-19, ponieważ stanowią barierę zatrzymującą kropelki z dróg oddechowych, które są uwalniane, gdy ludzie kaszlą, kichają lub mówią. Jeśli w pobliżu osoba wdycha kropelki lub dostaną się do ust lub nosa, może zarazić się wirusem.

Jednak skażona maseczka może również  przenosić chorobę. Zaleca się czyszczenie masek po każdym użyciu. Jeśli osoba dotknie zanieczyszczonej maseczki, a następnie dotknie ust lub nosa, może również potencjalnie nabawić się infekcji. Maseczki, których nie można wyczyścić, najlepiej wyrzucić po jednym użyciu.

Przeczytaj: Jak długo można nosić maseczkę ochronną, by nie zaszkodzić zdrowiu?

Koronawirus: zasady czyszczenia maseczek

Oto, w jaki sposób można bezpiecznie zdezynfekować popularne typy maseczek do ponownego użycia podczas pandemii. Podpowiadamy też, jak obchodzić się z maseczkami medycznymi, których nie da się łatwo wyczyścić poza placówką medyczną.

Pranie maseczki w pralce: zasady

  1. Aby wyprać maseczkę w pralce, najpierw umyj ręce.
  2. Następnie zdejmij maskę, uważaj, aby nie dotknąć oczu, nosa ani ust.
  3. Wrzuć maskę bezpośrednio do pralki i natychmiast umyj ręce. Zaleca używanie zwykłego detergentu do prania razem z wybielaczem i najcieplejszą wodą zalecaną dla tego rodzaju tkanin.
  4. Po wypraniu maski wysusz w wysokiej temperaturze, poczeka aż całkowicie wyschnie.

Pranie maseczki ręcznie: zasady

  1. Aby zdezynfekować maseczkę, zanurz ją w roztworze wybielacza zawierającym 4 łyżeczki wybielacza domowego na każdy litr wody przez 5 minut.
  2. Po namoczeniu maseczki dokładnie spłucz wodą.
  3. Pozostawić maskę do wyschnięcia.

Maseczki medyczne: zasady dezynfekowania

Maseczki chirurgiczne po założeniu maski należy wyrzucić do kosza. Mogą być ponownie użyte, jeżeli został zdezynfekowane  w profesjonalnych warunkach, na przykład za pomocą bakteriobójczego promieniowania UVC lub nadtlenku wodoru w fazie pary. Jeśli maseczka jest brudna, podarta lub nasycona wilgocią, należy ją od razu wyrzucić. Jeśli wydaje się być czysty i nienaruszony, zaleca przechowywanie go w czystej papierowej torbie lub innym oddychającym pojemniku między użyciami.

A co z osłonami twarzy? Należy wyczyścić osłonę twarzy, najpierw wytrzyj jej wnętrze czystą szmatką nasączoną neutralnym roztworem, detergentem. Następnie wytrzyj zewnętrzną powierzchnię czystą szmatką nasączoną roztworem dezynfekującym. Na koniec wytrzyj zewnętrzną część osłony czystą wodą. Pozostaw osłonę twarzy do wyschnięcia. Kiedy skończysz umyj ręce.

Źródło: healthline.com

Zobacz też: Zasłanianie ust i nosa – jak wygląda ten obowiązek w innych krajach?