Koronawirus może być przenoszony w dymie papierosowym

24.07.2020 13:41
Koronawirus w dymie papierosowym
fot. Shutterstock

Wiadomo, że koronawirus może być groźny dla palaczy. Palenie tytoniu osłabia płuca, a koronawirus SARS-CoV-2 atakuje właśnie ten organ, co znacznie zwiększa ryzyko rozwoju ciężkiej choroby. Eksperci coraz częściej mówią jednak o tym, że samo przebywanie z zakażonym palaczem może być groźne - wirus może znajdować się w dymie papierosowym.

Palenie tytoniu jest czynnikiem ryzyka rozwoju ciężkiego zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 - dotyczy to czynnych i biernych palaczy. Niestety, wszystko wskazuje na to, że palenie papierosów w miejscach publicznych zwiększa ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa - twierdzą władze hiszpańskiej organizacji ANEFP, zrzeszającej producentów leków, a z opinią tą zgadza się Portugalskie Towarzystw Pulmonologii (SPP).

Koronawius w dymie papierosowym

Idziesz ulicą i wpadasz w chmurę dymu papierosowego? To niebezpieczne. Jeśli ktoś wydmuchuje dym przez nos lub przez usta, jest możliwe, że ten dym może zawierać wirusa. W związku z tym przebywanie w jego pobliżu grozi zakażeniem. To samo dotyczy wapowania. 

Jak to możliwe? Osoba zakażona wirusem wydala go w kroplach oddechowych nie tylko poprzez kaszel, kichanie, czy mówienie, ale także podczas wypuszczania z ust i nosa dymu, który zawiera krople oddechowe. Gdy chmura dymu przedostanie się na twarz innej osoby, może dojść do zakażenia. 

Eksperci twierdzą, że dym może zakażać na odległość ponad dwóch metrów, czyli o pół metra dalej niż wynosi tzw. dystans społeczny. Jeśli przebywasz w ograniczonej przestrzeni, prawdopodobieństwo zakażenia przez dym większe. 

Rady dla palaczy:

  • nie pal w towarzystwie, staraj się odchodzić w ustronne miejsce, gdy palisz papierosa lub wapujesz;
  • nie dziel się papierosem - zwykłym lub elektronicznym;
  • nie pluj w miejscach publicznych;
  • po wypaleniu papierosa umyj ręce.

Rady dla biernych palaczy:

  • staraj się unikać przebywania w bliskim towarzystwie osób palących;
  • jeśli znajdujesz się blisko osoby palącej, załóż maseczkę.