Koronawirus i UV: czy można zabić koronawirusa promieniami UV?

17.04.2020 14:26
Światło UV
fot. wikimedia

Czy za pomocą promieniowania UV można ,,unicestwić'' koronawirusa? To jedno z najczęściej wyszukiwanych zagadnień w internecie. Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Co prawda istnieją urządzenia wykorzystujące promieniowanie UV to walki z wirusami, ale nie każdy może z nich korzystać.

Wśród licznych porad „zdrowotnych”, od których roi się w internecie, pojawia się pomysł, by dezynfekować skórę, odzież lub inne przedmioty światłem UV. 

Istnieje tylko jeden rodzaj promieniowania UV, który może niezawodnie dezaktywować koronawirusa i jest on niezwykle niebezpieczny dla ludzi.

Światłem UV w koronawirusa

Światło słoneczne zawiera trzy rodzaje promieniowania UV - UVA, które stanowi zdecydowaną większość promieniowania ultrafioletowego docierającego do powierzchni Ziemi, jest w stanie wnikać głęboko w skórę i uważa się, że jest odpowiedzialne w 80 proc. za starzenie się skóry.

Jest również UVB, które może uszkodzić DNA skóry, prowadząc do oparzeń słonecznych i ostatecznie do raka skóry. Oba typy promieniowania są dość dobrze znane i mogą zostać zablokowane przez większość dobrych kremów do opalania (tzw. blokerów) lub poprzez unikanie opalania.

Istnieje również trzeci typ: UVC, który jest szczególnie skuteczny w niszczeniu materiału genetycznego - zarówno u ludzi, jak i wirusów. Na szczęście większość z nas nie spotkała się z tym promieniowaniem. To dlatego, że jest filtrowane przez ozon w atmosferze na długo przed dotarciem do naszej delikatnej skóry.

Tak było kiedyś, dopóki naukowcy nie odkryli, że mogą wykorzystać UVC do zabijania mikroorganizmów. Od czasu tego odkrycia sztucznie wytwarzane promienie UVC stały się podstawową metodą sterylizacji stosowaną codziennie w szpitalach, samolotach, biurach i fabrykach. Co najważniejsze, ma również zasadnicze znaczenie dla procesu dezynfekcji wody pitnej czy mleka.

Chociaż nie przeprowadzono żadnych badań dotyczących wpływu UVC na COVID-19, wcześniejsze badania wykazały, że tego typu promieniowanie można stosować przeciwko innym koronawirusom, takim jak SARS. Promieniowanie wypacza strukturę ich materiału genetycznego i uniemożliwia cząsteczkom wirusowym tworzenie większej liczby kopii.

W rezultacie skoncentrowana forma UVC znajduje się teraz na pierwszej linii frontu w walce z COVID-19. W Chinach każdej nocy niebieskie światło oświetlało i dezynfekowało całe autobusy, zaś roboty emitujące promieniowanie UVC czyściły podłogi w szpitalach. Banki używają nawet światła UV do dezynfekcji pieniędzy.

UVC groźne dla człowieka

Technologia odkażania za pomocą UVC nie powinna być stosowana przez pojedyncze osoby. Aby bezpiecznie korzystać z UVC, potrzeba specjalistycznego sprzętu i szkolenia. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wydała surowe ostrzeżenie przed używaniem światła UV do sterylizacji rąk lub innych części skóry.

Lampy sterylizujące promieniami UV stosuje się w szpitalach czy placówkach edukacyjno-opiekuńczych, ale tylko wtedy, gdy są wyłączone z użytkowania i nie ma w nich ludzi.

Promieniowanie UVC może uszkadzać oczy, jest groźne dla zdrowia człowieka, dlatego nie wolno kupować i stosować sprzętów wykorzystujących promienie UVC na własną rękę.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: bbc.com